Rozchodnik sześciorzędowy - Sedum sexangulare

2020-07-16 15:42

Rozchodnik sześciorzędowy występuje prawie w całej Europie, z wykluczeniem części zachodniej, a także w Szwecji. W Polsce również można go spotkać w stanie dzikim, dodatkowo uprawiany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rozchodnik sześciorzędowy
Autor: www.gettyimages.com Rozchodnik sześciorzędowy

Spis treści

  1. Rozchodnik sześciorzędowy - opis
  2. Rozchodnik sześciorzędowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Rozchodnik sześciorzędowy - zastosowanie

Rozchodnik sześciorzędowy - opis

Rozchodnik sześciorzędowy zaliczany jest do bylin. Ma delikatnie wzniesiony, płożący się pokrój. Szybko zadarnia powierzchnie. Dorasta od 5 do 10 cm wysokości. Łodyga jest bardzo delikatna. Liście są równowąskie, z wyrostkiem u nasady liścia, zielone, dość grube i gęsto umieszczone na łodydze. Wyrastają w 5-6 rzędach (stąd właśnie wziął się drugi człon nazwy gatunkowej rośliny). Kwiaty pojawiają się na roślinie w czerwcu i lipcu. Są nieduże, intensywnie żółte, zebrane w podbaldachy, które znajdują się na szczycie pędu. Późnym latem lub jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które rozchylają się pionowo. Wewnątrz nich znajdują się bardzo drobne, brązowe nasiona.

Rozchodnik sześciorzędowy to roślina silnie miododajna i chętnie odwiedzana ją pszczoły.>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik sześciorzędowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Rozchodnik sześciorzędowy lubi miejsca słoneczne. Co do gleby nie jest wymagający, odnajdzie się zarówno na glebach żyznych, jak i lekkich i piaszczystych. Sprzyja mu duża zawartość wapnia w podłożu. Nie lubi za to terenów zalewowych. Jest w pełni odporny na mróz oraz na suszę. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację. Jeśli zadbamy tylko o niezalewanie rabaty z rozchodnikiem, jego uprawa jest praktycznie bezproblemowa. Raz na jakiś czas można wzmocnić go nawozem mineralnym wieloskładnikowym, jednak nie musi być to coroczny zabieg. Rozmnaża się przez wysiew nasion, a także w sposób wegetatywny przez sadzonkowanie

Rozchodnik sześciorzędowy - zastosowanie

Rozchodnik sześciorzędowy w stanie dzikim rośnie przy murkach, skałkach, wydmach czy nasypach kolejowych, w miejscach suchych i o dużej zawartości wapnia. Jeśli decydujemy się na uprawę ozdobną rozchodnika sześciorzędowego, to idealnym miejscem dla niego będzie skalniak czy obszar przy budynkach i murkach. Szybko zadarnia powierzchnię, zakrywając mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dlatego wykorzystywany jest w ogrodzie jako roślina okrywowa.

Poznaj inne rozchodniki:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 5 cm - 10 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący