Wietlica samicza - Athyrium filix-femina

2022-04-13 12:29

Wietlica samicza to roślina wieloletnia należąca do rodziny rozrzutkowatych (Woodsiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce Północnej.

Wietlica samicza
Autor: Konrad Kalbarczyk Wietlica samicza

Spis treści

  1. Wietlica samicza - opis
  2. Wietlica samicza - uprawa i pielęgnacja
  3. Wietlica samicza - zastosowanie

Wietlica samicza - opis

W Polsce można ją spotkać w wilgotnych lasach i zaroślach. Paproć wytwarza atrakcyjne, pierzaste, długie liście, dorastające do 100 cm. Zarodniki paproci są duże, grube, brunatne. Dojrzewają od lipca do września. Wietlica samicza to roślina o silnym wzroście i dużej żywotności.

Wietlica samicza - uprawa i pielęgnacja

Wietlica samicza najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, osłoniętych od wiatru. Na słońcu często ulega przesuszeniu lub poparzeniu. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Glebę przed posadzeniem warto wymieszać z kompostem.

Wietlica samicza dobrze reaguje na ściółkowanie (warto używać do tego igliwia lub innych resztek organicznych z roślin iglastych). W czasie suszy zaleca się ją podlewać. Paproć można dokarmiać, jednak dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Nie toleruje zasolenia gleby.

Wietlica samicza - zastosowanie

Wietlica samicza ze względu na pokaźne rozmiary może być sadzona przy ogrodzeniach i ścianach – w cienistych miejscach. Nadaje się także do tworzenia leśnych zakątków i rabat. To dobra dekoracja oczek wodnych, strumyków i stawów. Warto ją komponować z innymi gatunkami cienioznośnymi o ozdobnych liściach – funkiami lub żurawkami.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Kategoria Byliny
Wysokość 70 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł jasnozielona
Nasi Partnerzy polecają