Wrotycz pospolity – zastosowanie w ogrodzie. Jak wygląda, kiedy zbierać, na co pomaga wrotycz? Czy jest zakazany?

2024-05-31 15:16

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to bylina wyglądem przypominająca rumianek. Cechuje go bardzo intensywny zapach, który odstrasza wiele owadów i szkodników, dlatego wrotycz często sadzi się na polach i w przydomowych ogródkach. Jak wygląda, kiedy zbierać, na co pomaga wrotycz?

Spis treści

  1. Jak wygląda wrotycz?
  2. Wrotycz pospolity - zastosowanie w ogrodzie
  3. Wrotycz – uprawa
  4. Kiedy zbierać wrotycz?
  5. Na co stosuje się wrotycz?
  6. Wrotycz pospolity. Zdjęcia i zastosowanie

Jak wygląda wrotycz?

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to bylina z rodziny astrowatych. Wrotycz rośnie dziko na obszarze całej Europy oraz w Azji (w umiarkowanym klimacie). Wrotycz pospolity może być uprawiany jako roślina ozdobna, chociaż w Polsce często uznawany jest za chwast i zaliczany do ziół.

Wrotycz tworzy silne kłącza i dorasta (w dużych kępach) nawet do 150 cm wysokości. Jeśli decydujemy się na uprawę tej rośliny w ogrodzie lub na rabatach, pamiętajmy, że wrotycz jest niezwykle ekspansywny i będzie rozrastał się w błyskawicznym tempie, co może spowodować, że szybko zdominuje zajmowaną przez inne rośliny przestrzeń.

Wrotycz pospolity wytwarza kwiatostany w typie koszyczka. Rurkowe kwiaty w kolorze żółtym lub żółto-pomarańczowym kwitną od czerwca do września. Roślina wyglądem na pierwszy rzut oka przypomina rumianek, jednak od popularnego zioła odróżnić go możemy bardzo łatwo – wystarczy bylinę powąchać.

UWAGA! Wrotycz jest rośliną trującą.

Wrotycz pospolity - zastosowanie w ogrodzie

Wrotycz wydziela bardzo intensywny zapach kojarzony z kamforą. Dla ludzi jest od w miarę znośny, natomiast mrówki, komary, kleszcze, muchy i mole bardzo go nie lubią, co warto wykorzystać, sadząc wrotycz pospolity w ogrodzie lub wieszając zasuszone kwiaty w kuchni, lub na balkonie.

Odwar przyrządzony z tej aromatycznej byliny skutecznie zwalcza popularne szkodniki roślin uprawnych, a więc stonki ziemniaczane i mszyce.

Wrotycz – uprawa

Wrotycz jest rośliną prostą w uprawie, praktycznie niewymagającą. Ogromną zaletą tej byliny jest też jej całkowita mrozoodporność. Wrotycz najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i preferuje gleby suche, przepuszczalne.

Kiedy siać wrotycz? Wrotycz pospolity najlepiej siać wczesną wiosną (marzec-maj) lub jesienią (wrzesień-październik). Ważne, by przez pierwszych kilka tygodni po wysianiu regularnie wrotycz podlewać, zapewniając mu stale wilgotne podłoże.

Wrotycz rozmnaża się za pomocą kłączy rozdzielanych wiosną lub przez nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu.

Wrotycz pospolity doskonale sprawdza się jako kwiat cięty do bukietów czy wazonów. Jego aromat długo się utrzymuje, podobnie jak żółte kwiatostany.

Jeśli szukamy ozdobnych odmian, warto zwrócić uwagę na wrotycz 'Crispum' oraz wrotycz 'Isla Gold'.

Kiedy zbierać wrotycz?

Ziele wrotyczu zbieramy w okresie kwitnienia tj. od początku lipca do połowy września. Następnie suszymy je w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze do 35°C. Susz przechowujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach.

Na co stosuje się wrotycz?

Wrotycz zaliczany jest do ziół leczniczych, chociaż obecnie dość rzadko stosuje się go w medycynie ludowej ze względu na obecność związków toksycznych (m.in. tujonu). Oficjalnie nie zakazano stosowania tej rośliny, ale zdecydowanie odradza się stosowania naparów czy odwarów z tej byliny doustnie na własną rękę!

Można natomiast środki na bazie wrotycza stosować zewnętrznie. Wyciągi z wrotycza wykazują właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Doskonale radzą sobie z owrzodzeniami, atopowym zapaleniem skóry, grzybicą, wszawicą i świerzbem.

W aptekach możemy spotkać leki, maści i wyciągi alkoholowe na bazie wrotycza – zanim jednak z nich skorzystamy, warto zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Wrotycz świetnie sprawdza się także jako składnik ekologicznych gnojówek (ze względu na dużą zawartość potasu), dobrze jest więc roślinę kompostować.

Wrotycz pospolity. Zdjęcia i zastosowanie

Zioła w domu i na balkonie