Żeleźniak żółty = żeleźniak Russela - Phlomis ruseliana

2022-04-04 14:35

Żeleźniak żółty pochodzi z Turcji oraz Syrii. W naturalnym środowisku, roślina nie występuje w Polsce. W naszym kraju uprawiana jest w ogrodach jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inna nazwa to żeleźniak Russela.

Żeleźniak żółty
Autor: www.thinkstockphotos.com Żeleźniak żółty

Spis treści

  1. Żeleźniak żółty - opis
  2. Żeleźniak żółty - warunki uprawy
  3. Żeleźniak żółty - pielęgnacja
  4. Żeleźniak żółty - zastosowanie

Żeleźniak żółty - opis

Żeleźniak żółty należy do bylin. Rośnie w grupie, tworząc kępy. Ma sztywny, wzniesiony pokrój. Jest dość wysoką rośliną - dorasta do 0,5-1 m. Liczne sercowate liście mają nawet 20 cm długości. Górna strona blaszki liściowej ma odcień zielony, natomiast dolna - lekko szary. Sztywne pędy oraz liście pokryte są niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia żeleźniaka żółtego przypada od czerwca do sierpnia.

Roślina tworzy charakterystyczne kwiatostany: żółte kwiaty zebrane są w kilku okółkach, między którymi widać fragment pędu. Kwiaty są dwuwargowe. Owocem jest mieszek zawierający cztery nasiona - twarde, ciemnobrązowe orzeszki. Roślina jest silnie miododajna, bardzo chętnie odwiedzana przez owady. Ciekawą odmianą jest ‘Mosaic’ z charakterystycznymi żółtymi plamami na liściach.

Żeleźniak żółty - warunki uprawy

Żeleźniak żółty nie jest wymagający w uprawie. Nawet mało żyzne podłoże nie jest problemem dla rośliny. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska. W miejscach półcienistych roślina jest wyższa, jednak tworzy mniej kwiatów. Lubi podłoże przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Lepiej znosi suszę niż zalewanie.

Żeleźniak żółty - pielęgnacja

Żeleźniak żółty raz na jakiś czas wymaga wapnowania podłoża, pobudza to kwitnienie i odmładza okazy. Poleca się okrywać roślinę na zimę - starsze okazy mogą przezimować, jednak lepiej nie ryzykować i całość okryć chochołem, stroiszem lub agrowłókniną albo okopczykować.

W okresie długotrwałej suszy należy roślinę starajmy się regularnie podlewać. Nawożenie jest wskazane tylko na wiosnę i to najlepiej kompostem. Kwiatostany po przekwitnięciu można ściąć - zabieg ten zapewni bardziej obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Roślinę rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział. Żeleźniak nie jest byliną długowieczną, dlatego warto raz na kilka lat podzielić roślinę (jeśli tego nie zrobimy - może zginąć).

Żeleźniak żółty - zastosowanie

Żeleźniak żółty to dość duża roślina. Zajmuje pokaźną ilość miejsca na rabacie i najlepiej wygląda w towarzystwie równie masywnych roślin. Idealnie prezentuje się w połączeniu z jeżówkami, miskantami, malwami czy rudbekiami. Nadaje rabatom naturalistyczny klimat. Jest dobrym tłem dla niższych roślin. Sprawdzi się jako roślina obwódkowa. Żeleźniak wykorzystywany jest także do tworzenia szpalerów, a nawet żywopłotów, gdyż z czasem - przy prawidłowej pielęgnacji - szybko i gęsto się rozrasta.

Uschnięte kwiaty żeleźniaka aż do zimy są ozdobą ogrodu. Z powadzeniem można je wykorzystać również na suche bukiety.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Nasi Partnerzy polecają