ROŚLINY CEBULOWE
Rośliny cebulowe należą do szczególnie popularnych. W wielu ogrodach oko cieszą tulipany, lilie, mieczyki czy dalie. Pięknie kwitną, nadają każdej zielonej przestrzeni uroku i nie są trudne w uprawie. Co warto o nich wiedzieć?
Jakie warunki lubią rośliny cebulowe?
Większość woli umiejscowienie w nasłonecznionych punktach, choć w półcieniu również sobie poradzą. Rośliny cebulowe lubią żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę. Trzeba zadbać również o jej wilgotność. Słabo poradzą sobie w zbitej i zbyt podmokłej ziemi, dlatego do takiej gleby warto nasypać torfu lub piasku. Podłoże do sadzenia roślin cebulowych powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy.
Wybierając cebule kwiatowe, skupmy się na tych największych, bo to z nich wyrosną najpiękniejsze kwiaty. Cebulki powinny być nieuszkodzone i pozbawione plam.
Rodzaje roślin cebulowych
Wśród roślin cebulowych wyróżniamy te, które nie zimują w gruncie i kwitną latem (na przykład begonie, lilie lub mieczyki). Ich sadzenie jest proste: zajmujemy się tym wiosną, na przełomie kwietnia i maja, gdy przymrozki nie mają szansy zniszczyć pierwszych liści.
Drugim rodzajem są rośliny zimujące w gruncie, które kwitną wiosną. Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo sadzimy je o różnych porach. W sierpniu-wrześniu zajmujemy się krokusami, narcyzami, lilią białą, rannikami. Od sierpnia aż do października możemy sadzić przebiśniegi, hiacynty, szafirki czy lilię bulkowatą. Do listopada: czosnek (modry, złocisty i karatawski) oraz cybulicę syberyjską. Od października do pierwszych przymrozków sadzimy tulipany, mieczyki, lilię tygrysią czy galtonię. Jeżeli spóźniliśmy się z sadzeniem cebulek, można to nadrobić nawet w grudniu, o ile gleba nie jest zmarznięta. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną dają szczególnie dużo radości, dlatego warto posadzić je w każdym ogrodzie. Niech zwiastują ustępowanie zimy!
Jak sadzić rośliny cebulowe?
Przede wszystkim, cebula nie może mieć wypuszczonych korzeni. Warto osłonić ją specjalnym koszyczkiem lub podziurawionym pojemnikiem, by nie padła łupem nornic. Takie koszyczki ułatwią również późniejsze wyjmowanie cebulek i odprowadzanie nadmiaru wilgoci.
Rośliny cebulowe należy sadzić na odpowiedniej głębokości, która wynosi trzykrotność ich samych. Tym samym, im większe cebule, tym głębiej będziemy je sadzić. Co roku wybierajmy dla nich inne miejsce w ogrodzie, co pozwoli uniknąć chorób i ataków szkodników.
Pielęgnowanie roślin cebulowych
W czasie suszy należy je podlewać. Nie zaszkodzi użyć nawozu mineralnego: jednej dawki przed wzrostem, a drugiej przy okazji kwitnienia roślin.
Niektóre gatunki, takie jak hiacynty, narcyzy, korony cesarskie warto ogłowić, skracając ich pędy. To sprawi, że rośliny nie będą tworzyć nasion, ale kierować substancje odżywcze do cebulki. Z kolei innym gatunkom warto pozwolić się rozsiać, na przykład rannikom, przebiśniegom, puszkiniom czy tulipanom botanicznym.
Najpopularniejsze rośliny cebulowe
Dlaczego, tuż obok bylin, warto sadzić rośliny cebulowe? Choć ich uprawa wymaga nieco pracy, nagrodą są przepiękne kolorowe kwiaty. Oprócz tych, które już wymieniliśmy, szczególną popularnością cieszą się takie gatunki, jak jaskier azjatycki, frezja ogrodowa, kosaciec holenderski, amarylis czy iksja. Ich kwiaty mają delikatne, pastelowe kolory i wspaniale wpasują się niemalże w każdy typ ogrodu.
A jeżeli nie macie swojego kawałka zielonego terenu, rośliny cebulowe możecie z powodzeniem sadzić w donicach, korytach, rynienkach czy innych pojemnikach. Ozdobią wasz balkon lub taras, a ich uprawa nie będzie trudna. Najważniejsze, aby doniczka miała otwór umożliwiający odpływ wody. Pilnujcie, by gleba w doniczce była przepuszczalna i dbajcie o regularne podlewanie. Pojemniki ustawcie w miejscach osłoniętych od wiatru i najmocniejszego słońca. Do roślin, które świetnie poradzą sobie na balkonie zaliczymy m.in. krokusy, tulipany, narcyzy czy szafirki. Dzięki nim wiosna w waszych mieszkaniach będzie mogła zawitać wyjątkowo wcześnie.
Doniczki można przezimować w pomieszczeniu (temperatura powinna wahać się od 0 do 8 stopni), lub ochronić je warstwą materiału.