Szachownica cesarska - Fritillaria imperialis

2022-04-13 14:23

Szachownica cesarska jest byliną cebulową z rodziny liliowatych Liliaceae. W naturalnych warunkach rośnie w Himalajach i Iranie. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego, kubkowatego kształtu kwiatów – łacińskie słowo fritillus oznacza kubek do gry w kości.

Szachownica cesarska
Autor: Gettyimages Szachownica cesarska

Spis treści

  1. Cesarska korona - cebula
  2. Szachownica - kwiat
  3. Szachownica cesarska - sadzenie cebul i uprawa
  4. Szachownica - wykopywanie cebul

Szachownica jest chętnie uprawiana w ogrodach przydomowych, a ostatnio coraz częściej stosuje się ja także jako kwiat cięty.

Cesarska korona - cebula

Cebula szachownicy cesarskiej jest duża – jej obwód wynosi 15–20 cm, ma żółte zabarwienie, jest pozbawiona łuski okrywającej i charakteryzuje się specyficznym, niezbyt miłym zapachem. Wyrastające z cebuli pędy osiągają nawet do 100 cm wysokości, są grube, mięsiste, sztywne, w dolnej części obficie ulistnione. Rozeta liści znajduje się również na wierzchołku pędu (ponad kwiatami) w formie pióropusza.

Szachownica - kwiat

Szachownica cesarska kwitnie od kwietnia do połowy maja. Z kątów liści wierzchołkowych wyrasta od 2 do 12 dzwonkowatych, zwisających kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Po przekwitnięciu cześć nadziemna rośliny ginie.

Szachownica cesarska - sadzenie cebul i uprawa

Szachownicę cesarską sadzi się w grupach na rabatach, najczęściej z wcześnie kwitnącymi bylinami, a także w ogrodach skalnych. Cebule wysadza się już na początku września, gdyż rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie wiosną pędy w ogóle się nie pojawią. Głębokość sadzenia cebul wynosi 15–20 cm, a odstępy między nimi 25–35 cm. Pod cebule dobrze jest przygotować drenaż ze żwiru. Po posadzeniu należy podlać.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych

Szachownica cesarska wymaga gleby bardzo żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub tylko lekko zacienionym. Jest wrażliwa na wiosenne przymrozki.

Szachownicę cesarską rozmnaża się przez cebulki przybyszowe, które pozyskuje się oddzielając od cebul matecznych co 3–4 lata w lipcu, przechowuje w wilgotnym torfie, a potem sadzi na miejsce stałe we wrześniu.

Szachownica - wykopywanie cebul

Cebule szachownicy wykopuje się od końca czerwca do połowy lipca. Po oczyszczeniu przechowuje się w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 20 st.C, przykryte piaskiem lub trocinami, aby zabezpieczyć przed wysychaniem. Należy bardzo ostrożnie wykonywać wszystkie prace, gdyż cebule szachownicy cesarskiej są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Rośliny nawadniane i zasilane podczas wegetacji nawozami organicznymi mogą rosnąć na jednym miejscu kilkanaście lat bez przesadzania.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia IV - V
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Nasi Partnerzy polecają