10 roślin doniczkowych, ktore rządziły we wnętrzach za czasów PRL-u! Czy teraz też goszczą w naszych domach?
W okresie PRL-u rośliny doniczkowe były obecne nie tylko w domach, ale także w urzędach, biurach czy szkołach. Poznaj 10 kwiatów doniczkowych, które królowały w czasach PRL-u. Czy cieszą się równie wielką popularnością również dzisiaj?
Autor: GettyImages
Popularne kwiaty doniczkowe okresu PRL-u
Spis treści
- Skąd pozyskiwano rośliny doniczkowe w czasach PRL-u?
- Jakie rośliny doniczkowe królowały w domach w czasach PRL-u?
- Czy rośliny doniczkowe rodem z PRL-u są modne w dzisiejszych czasach?
W okresie PRL-u rośliny doniczkowe były obecne nie tylko w domach, ale także w urzędach, biurach czy szkołach. Poznaj 10 kwiatów doniczkowych, które królowały w czasach PRL-u. Czy cieszą się równie wielką popularnością również dzisiaj?
W dzisiejszych czasach oferta roślin doniczkowych do domowej uprawy jest niezwykle bogata. Atrakcyjne kwiaty w doniczkach z łatwością można kupić nie tylko w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, ale nawet w supermarketach i dyskontach. Inaczej jednak było w czasach PRL-u – wtedy liczba gatunków roślin domowych była bardzo ograniczona. A mimo to parapety w mieszkaniach i domach wprost uginały się od doniczkowej zieleni, zdobiącej niezbyt ciekawe PRL-owskie wnętrza.
Skąd pozyskiwano rośliny doniczkowe w czasach PRL-u?
Ponieważ w tamtych czasach asortyment kwiatów doniczkowych w handlu był nieduży, to roślin do domu raczej się nie kupowało. Najpopularniejszym sposobem zdobywania nowych kwiatów było rozmnażanie ich przez sadzonki pobierane z roślin zdobiących domy członków rodziny czy znajomych. Powszechną praktyką było także uszczykiwanie sadzonek z miejsc publicznych, takich jak biura, urzędy, przychodnie, sklepy czy szkoły.
Ciekawsze gatunki – często przemycane zza żelaznej kurtyny - można było czasem „upolować” na bazarach i targowiskach. Rośliny, albo częściej ich fragmenty, były też przywożone przez szczęśliwców z zagranicznych podróży służbowych czy urlopów.
Jakie rośliny doniczkowe królowały w domach w czasach PRL-u?
W mieszkaniach z czasów PRL-u królowały przede wszystkim rośliny łatwe w uprawie i odporne na trudne warunki. Oto te najpopularniejsze!
- Paprotka
Paprotka była absolutnym hitem w czasach PRL-u! Zachwycała długimi pierzastymi liśćmi, wyginającymi się łukowato i przewieszającymi ku dołowi, tworzącymi efektowny pióropusz, jednocześnie zachowując przy tym lekki i ażurowy wygląd całej rośliny.Paprotkę można było spotkać praktycznie w każdym domu czy miejscu publicznym. Ze względu na swój pokrój, najczęściej była wstawiana do wiklinowych koszy zawieszonych w pobliżu okien albo ustawiana wysoko na półkach, szafach czy meblościankach. Chętnie też była eksponowana w kwietnikach zawieszanych na ścianach.
- Trzykrotka
Trzykrotka ceniona była za ciekawe, paskowane, ostro zakończone, wielobarwne liście (zielono-srebrzysto-fioletowo-bordowe). Jej płożące się pędy przy odpowiedniej uprawie mogą osiągać nawet do 1 m długości. Trzykrotka często zdobiła prl-owskie domy, ustawiana na parapetach czy meblościankach, albo uprawiana w wiszących pojemnikach.
- Asparagus
Asparagus popularny był w okresie PRL-u zarówno jako roślina doniczkowa, jak i dodatek do ciętych kwiatów. Znane były dwa podstawowe gatunki: asparagus pierzasty i asparagus gęstokwiatowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się sztywnymi, mocno rozgałęzionymi pędami, gęsto pokrytymi bardzo drobnymi, delikatnymi, igiełkowatymi „listkami”. Drugi natomiast ma pędy łukowato przewieszające się na zewnątrz, także pokryte krótkimi, igiełkowatymi „liśćmi”, ale większymi i sztywniejszymi niż u asparagusa pierzastego.Asparagusy często ustawiano na wysokich kwietnikach, aby w pełni wyeksponować ich piękny pokrój!
- Monstera
Monstera dziurawa to jedna z największych pokojowych roślin uprawianych w doniczkach. W okresie PRL-u najczęściej spotykana była w urzędach, szkołach czy innych obiektach publicznych. A to dlatego, że osiągała znaczne rozmiary i w zazwyczaj niewielkich, prl-owskich mieszkaniach po prostu się nie mieściła. Ale zdobiła za to często salony w domach jednorodzinnych.Dekoracyjne u monstery dziurawej są duże, ciemnozielone, głęboko powcinane i z dziurami, skórzaste liście sercowatego kształtu.
- Sansewieria
Sansewieria przez naszych dziadków nazywana była wężownicą albo językiem teściowej. Ma wyrastające pionowo, sztywne, mieczowate liście, które mogą być zielone lub żółto obrzeżone. Ze względu na to, że roślina osiągała znaczną wysokość, ustawiano ustawiano ją najczęściej na parapetach.
- Fiołek afrykański
Kolorowe, urocze kwiaty, aksamitne liście, niewielkie rozmiary i łatwość uprawy sprawiły, że fiołek afrykański stał się jednym z najczęściej uprawianych kwiatów w okresie PRL-u. Najczęściej fiołki ustawiano na okiennych parapetach (najczęściej w kuchni), ale także na półkach i regałach. W tamtych czasach najpopularniejsze były fiołki afrykańskie z fioletowymi kwiatami.
Autor: GettyImages
Fiołek afrykański
- Cissus rombolistny
Cissus rombolistny to kolejna z roślin bardzo często spotykanych w domach w okresie PRL-u. Pokryte lekko błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi złożonymi z mocno powcinanych listków w kształcie rombu, dorastające nawet do 1,5 m długości pędy cissusa, prowadzono na kratkach albo konstrukcjach splecionych ze sznurka. Często roślinę eksponowano też na powieszonych na ścianach kwietnikach pozwalając pędom swobodnie zwisać.
- Grubosz, czyli drzewko szczęścia
Drzewko szczęścia za PRL-u było nieodłącznym elementem prawie każdego mieszkania. Jego charakterystyczne mięsiste liście i łatwość uprawy (sukulent!), a do tego przekonanie, że przynosi szczęście sprawiały, że każdy chciał je mieć w domu.
- Palmy
W PRL-u palmy uznawane były za kwiaty luksusowe! Wprowadzały do domów egzotykę. Te rozłożyste i nierzadko zajmujące większą część dużych salonów rośliny były dumą każdego właściciela. Bardzo często stanowiły ozdobę gabinetów dyrektorów rozmaitych instytucji. Do małych mieszkań się nie nadawały. Najczęściej spotykało się palmy daktylowe.
- Zielistka
Zielistka to roślina, którą za czasów PRL-u spotkać można było w każdej szkole, biurze, przychodni czy sklepie – była niemal wszędobylska! Jej ozdobą są malowniczo przewisające, wąskie (2,5 cm) i długie (45 cm), jasnozielone liście, najczęściej zdobione paskami w kolorze białym lub kremowym. Charakterystyczną cechą rośliny są także zwisające na długich pędach małe zielistki (tzw. odnóżki), dzięki którym łatwo ja rozmnożyć! Zielistkę najczęściej wstawiano do wiszących pojemników albo wysokich wolnostojących kwietników.
Autor: GettyImages
Zielistka Sternberga
Czy rośliny doniczkowe rodem z PRL-u są modne w dzisiejszych czasach?
Rośliny doniczkowe z okresu PRL-u wracają do łask! Stają się bardzo popularnym elementem dekoracyjnym współczesnych wnętrz, jednocześnie przywołując wspomnienia w domów naszych babć. Ich jedyny w swoim rodzaju wygląd oraz ciekawa historia sprawiają, że stanowią świetny element dekoracyjny pomieszczeń urządzonych w stylu retro! A dodatkowo łączą pamięć przeszłości z nowoczesnym stylem życia.
Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewka pokojowe do domowej dżungli. Te rośliny doniczkowe odmienią każdy dom!
Autor: GettyImages
Popularne kwiaty doniczkowe okresu PRL-u