5 roślin doniczkowych, które można uprawiać na parapecie północnego okna
Nie musisz rezygnować z roślin doniczkowych jeśli jedynym miejscem w domu, w którym możesz je ustawić, jest parapet okna wychodzącego na północ. Są bowiem takie gatunki, które bardzo dobrze poradzą sobie na takim właśnie stanowisku. Przedstawiamy 5 przykładowych roślin odpowiednich na północne okno.
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson
Zanokcica gniazdowa
Spis treści
- Rośliny na północne okno
- Zamiokulkas zamiolistny
- Aspidistra wyniosła
- Cissus rombolistny
- Zanokcica gniazdowa
- Peperomia kędzierzawa
Rośliny na północne okno
Wśród licznych roślin doniczkowych, które nadają się do domowej uprawy w doniczkach, znajdą się takie gatunki, które do prawidłowego wzrostu nie potrzebują dużej ilości światła i dobrze radzą sobie postawione przy oknach wychodzących na północ, gdzie w ciągu dnia trafia niewielka ilość rozproszonych promieni słonecznych. Poznaj kilka z nich i spróbuj ozdobić nimi swoje okna.
Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas zamiolistny jest łatwy w uprawie i bardzo dobrze radzi sobie w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Roślina tworzy krótkie, zgrubiałe kłącza, z których wyrastają wzniesione liście składające się z mięsistego ogonka i osadzonych na nim ciemnozielonych, skórzastych i zgrubiałych listków.
Zamiokulkas to roślina ciepłolubna, wrażliwa na zimno, dlatego należy zadbać, by temperatura otoczenia nie spadała poniżej 5 st. C. Trzeba też chronić roślinę przed zimnymi przeciągami. Roślina ta ma zdolność gromadzenia wody w grubych, mięsistych liściach i kłączach, dobrze więc radzi sobie z niedoborem wody i nie lubi nadmiernego podlewania. Nie potrzebuje także częstego przesadzania, bowiem najlepiej rośnie w „przyciasnych” doniczkach
Autor: GettyImages
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)
Aspidistra wyniosła
Aspidistra wyniosła to roślina wyjątkowo wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy, zwana jest nawet żelaznym liściem. Osadzone na długich ogonkach ciemnozielone, skórzaste liście wyrastają bezpośrednio z kłącza.
Podobnie jak zamiokulkas, aspidistra dobrze radzi sobie w ciasnych donicach. Nie wolno jej podlewać zbyt często, ponieważ nadmiar wody jest dla niej bardziej szkodliwy niż krótkotrwały niedobór. Wodę dostarczamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha w dotyku.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Aspidistra wyniosła
Cissus rombolistny
Cissus rombolistny można uprawiać jako roślinę pnącą (rozpinając pędy na podporach) albo w wiszących pojemnikach (do tego nadają się młode okazy, bo u starszych pędy drewnieją i mogą się złamać). Ozdobą cissusa są liczne, ciemnozielone liście o charakterystycznej budowie: każdy liść złożony jest z trzech dość dużych listków romboidalnego kształtu.
Cissus jest rośliną wytrzymałą i łatwą w uprawie. Jedyne czego nie znosi, to zbyt suche (powoduje więdniecie i utratę liści ) lub nadmiernie mokre podłoże (prowadzi do żółknięcia i opadania liści, a nawet gnicia i śmierci rośliny). Dlatego cissusa należy podlewać często, ale umiarkowanie.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Cissus rombolistny
Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa należy do najpopularniejszych paproci uprawianych w domu. Znana jest także pod łacińską nazwą asplenium. Wyrastające z kłącza liczne, dekoracyjne, jasnozielone, lekko wygięte na zewnątrz liście tworzą gęstą, kształtną rozetę około 40 cm wysokości.
Zanokcica jest wrażliwa na przeciągi i nie znosi zmiany miejsca. Lubi natomiast wysoką wilgotność powietrza, warto więc ustawić doniczkę z rośliną na kamykach rozłożonych w podstawce wypełnionej wodą i dodatkowo spryskiwać codziennie miękką wodą.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Zanokcica
Peperomia kędzierzawa
Peperomia kędzierzawa to niska roślina o dość zwartym, kępiastym pokroju. Jej dekoracyjne liście - mocno pomarszczone, sercowatego kształtu, lśniące, ciemnozielone, mięsiste, z wyraźnie widocznym unerwieniem - wyrastają na różowych ogonkach. Ozdobne są także białe kwiaty peperomii, osadzone wysoko ponad liśćmi na czerwonych łodyżkach.
Peperomia nie znosi zalewania, dlatego należy podlewać ją umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody, i dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie, a po każdym podlewaniu wylać nadmiar wody z podstawki. Choć peperomia lubi wysoką wilgotność powietrza, to nie znosi zraszania (powoduje ono powstawania plam i gnicie liści).
Przeczytaj też:
Autor: Konrad Kalbarczyk
Peperomia