Alokazja - wymagająca roślina o oryginalnych liściach. Gdzie powinna stać alokazja?

2024-02-26 11:18

Rodzaj alokazja (Alocasia), liczy 79 gatunków roślin, w większości pochodzących z tropikalnych rejonów świata, m.in. z Azji i Australii. Alokazja słynie z pięknych liści. Jeden z gatunków, alokazja Wentii, pochodząca z Papui-Nowej Gwinei, nazywana jest uchem słonia. Swą egzotyczną nazwę zawdzięcza soczyście zielonym, bardzo dużym liściom.

Spis treści

  1. Alokazja (Alocasia)
  2. Alokazja - jak dbać?
  3. Gdzie powinna stać alokazja?
  4. Alokazja - rozmnażanie
  5. Jak szybko rośnie alokazja?
  6. Najłatwiejsza alokazja
  7. Dlaczego alokazja płacze?
  8. Alokazja - odmiany

Alokazja (Alocasia)

Alokazja to niezwykle dekoracyjne pokojowa roślina doniczkowa. Jej największą ozdobą są duże, ciemnozielone, błyszczące liście o strzałkowatym kształcie o wyraźnie widocznych, szarobiałych nerwach, kontrastujących z ciemną zielenią górnej strony liści oraz brązowobordowym spodem blaszki liściowej.

Liście alokazji rozwijają się na długich (0,5 - 2 m), mięsistych i wzniesionych ogonkach, które w górnej części delikatnie przewieszają się pod ich ciężarem. Jak większość roślin z rodziny obrazkowatych, alokazja również kwitnie, jednak jej kwiaty są dość niepozorne i nie mają szczególnych walorów dekoracyjnych.

Alokazja - jak dbać?

Alokazja należy do jednych z bardziej wymagających roślin doniczkowych, dlatego jej uprawa jest dość trudna. Przez cały rok alokazja wymaga temperatury pokojowej (20-25 st.C), dużej ilości rozproszonego światła oraz wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże dla alokazji powinno być lekkie, przepuszczalne i próchnicze, nie może zatrzymywać nadmiaru wody. Korzenie alokazji są bardzo wrażliwe zarówno na zalanie, jak i przesuszenie.

Gdzie powinna stać alokazja?

Liście alokazji nie znoszą przeciągów ani suchego powietrza. Jeśli alokazja będzie miała zbyt ciemno lub powietrze wokół niej będzie za suche, może zacząć zasuszać liście i przejść w stan całkowitego spoczynku, z którego w warunkach domowych raczej już się nie obudzi.

Nie można stawiać alokazji w pobliżu kaloryfera, ponieważ, poza przelaniem, to suche powietrze najbardziej szkodzi roślinie. Trzeba też zadbać o odpowiednią odległość, od okna, by mocne słońce nie poparzyło liści alokazji.

Alokazja - rozmnażanie

Alokazja bardzo rzadko zawiązuje nasiona, dlatego najlepiej rozmnażać ją za pomocą podziału kłączy albo odrosty korzeniowe. Odrosty korzeniowe, które powstają u nasady zgrubiałych pędów, odcinamy ostrym nożem i umieszczamy w wilgotnym torfie w temperaturze powyżej 25-28 stopni C (np. pod folią). Rany po cięciu smarujemy węglem drzewnym. Podobnie postępujemy, kiedy chcemy rozmnożyć alokazję przez podział kłącza.

Jak szybko rośnie alokazja?

Alokazja powinna rosnąć w dość dużej doniczce, szybko rośnie zarówno kłącze, jak i część nadziemna. Młode rośliny przesadzamy co roku na wiosnę, starsze – co około 2-3 lata, ale dopiero wtedy, kiedy korzenie wyraźnie przerosną doniczkę. Starsze i duże egzemplarze alokazji nie wymagają przesadzania, ale trzeba im co roku, na wiosnę, wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Najłatwiejsza alokazja

Najłatwiejszą w uprawie alokazją jest jedna z najmniejszych jej odmian alokazja cucullata (Alocasia 'Cacullata'). Nazywaną jest ręką Buddy - jako roślina uznawana za przynoszącą szczęście, hodowana jest w buddyjskich świątyniach. Ta odmiana ma nieduże, intensywnie zielone, sercowate listki.

Dlaczego alokazja płacze?

Krople wody pojawiające się na końcach liści to naturalny proces zwany gutacją. Gdy roślina ma za dużo wody bądź soli mineralnych w podłożu, albo narażona jest na dużą przebywanie w zbyt wilgotnym pomieszczeniu, wówczas oddaje jej nadmiar, tworząc właśnie krople przezroczystego płynu na brzegach.

Alokazja - odmiany

  • Alokazja Dragon Scale - jej liście są łudząco podobne do łusek gadów, stąd nazwa tej odmiany — Smocza Łuska.
  • Alokazja 'Pink Dragon' - ciemnozielone, duże i błyszczące liście rosną na różowych ogonkach liściowych.
  • Alokazja 'Zebrina' - alokazja pasiasta ma długie strzałkowate liście, osadzone na wysokich pasiastych ogonkach.
  • Alokazja 'Albo Variegata' – odmiana alokazji olbrzymiej o zielonych liściach z białymi przebarwieniami.
  • Alokazja 'Bambino Arrow' – odmiana o ciemnozielonych liściach z białosrebrzystym unerwieniem.
  • Alokazja 'Black Velvet' – odmiana karłowa o ciemnozielonych liściach z jasnym unerwieniem.
  • Alokazja 'Borneo Giant' – odmiana alokazji olbrzymiej, ma bardzo duże liście i osiąga duże rozmiary.
  • Alokazja 'Kapit' – odmiana o liściach barwy fioletowej.
  • Alokazja 'Nigra' – odmiana alokazji olbrzymiej o liściach bardzo ciemnych.
  • Alokazja 'Polly' – ma ciemnozielone liście o falowanych brzegach, liście z białym unerwieniem i obrzeżem.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów zielonożółta
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]