Fikus benjamin - jak dbać? Czy fikus benjamin jest szkodliwy?

2024-03-31 12:47

Figowiec benjamina (Ficus benjamina), popularnie zwany fikusem benjamina to najbardziej znany i lubiany gatunek fikusa. Choć fikus benjamin nie jest rośliną najprostszą w uprawie, nie zniechęca to rzeszy jego wielbicieli. Największe fikusy benjamina spotyka się w Indiach – to drzewa o średnicy korony sięgającej 131 metrów!

Spis treści

  1. Fikus benjamin, Figowiec benjamina (Ficus benjamina)
  2. Fikus benjamin – jak dbać? Czego nie lubi Benjamin?
  3. Fikus benjamin – podlewanie
  4. Fikus benjamin  - jaka ziemia?
  5. Fikus benjamin – przycinanie
  6. Czy fikus benjamin jest szkodliwy?
  7. Fikus – odmiany
  8. Duże rośliny doniczkowe. Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe w rozmiarze XXL

Fikus benjamin, Figowiec benjamina (Ficus benjamina)

Figowce drobnolistne, uprawiane w pomieszczeniach mogą osiągnąć wysokość powyżej 2 m. Dlatego decydując się na ten gatunek, należy mieć na względzie, że za jakiś czas będzie zajmował dużo miejsca w naszym mieszkaniu i konieczne będzie zapewnienie roślinie potrzebnej do wzrostu przestrzeni.

Fikus benjamina wyróżnia się owalnymi liśćmi, o długości od 3 do 13 cm, ze spiczastymi końcami. Po przecięciu z łodyg i liści wypływa biały sok. Fikus benjamin wymaga dobrego oświetlenia, jest szczególnie wrażliwy na zimne przeciągi. Dobrze znosi suche powietrze dzięki skórzastym liściom z woskowym nalotem.

Fikus benjamin – jak dbać? Czego nie lubi Benjamin?

Fikus benjamina wymaga dużo światła, w przeciwnym razie traci liście. Wymaga temperatury co najmniej 13°C. Maksymalna temperatura latem to 24°C. Nie lubi nadmiaru wody i reaguje nań żółknięciem i zrzucaniem liści.

Fikus benjamin – podlewanie

W lecie należy podlewać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, zimą co 7–10 dni. Nie wolno dopuścić, aby rośliny stały w wodzie. W okresie wegetacji należy zasilać co 14 dni płynnym nawozem, najlepiej przeznaczonym do roślin o ozdobnych liściach.

Figowiec benjamina lubi częste (nawet codzienne) zraszanie letnią wodą. Jeśli zraszanie nie wystarcza do utrzymania liści w czystości, używamy preparatu nabłyszczającego, ale nie częściej niż raz na 2 miesiące. Młode rośliny przesadza się raz do roku, wiosną, natomiast starszym jedynie wymienia się górną warstwę ziemi w donicy.

Fikus benjamin  - jaka ziemia?

Najlepsza ziemia dla fikusa to gleba o neutralnym lub słabo kwaśnym odczynie pH - próchnicza. Powinna ona być żyzna i przepuszczalna. Roślina najlepiej będzie rosła w doniczce, w której są otwory drenażowe, zapobiegające zastojowi wody.

Fikus benjamin – przycinanie

Przycinamy roślinę, gdy „wymyka się nam spod kontroli”. Najlepiej robić to wiosną, gdy roślina rozpoczyna wzrost po zimowym spoczynku. Powstałe po cięciu rany zasypuje się miałkim węglem drzewnym.

Figowiec benjamina w starszym wieku wykształca korzenie powietrzne (podobnie jak filodendrony), których nie wolno obcinać. Ten gatunek fikusa rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pozyskane wiosną z wierzchołków pędów i ukorzenionych w mnożarce w temperaturze około 24°C.

Czy fikus benjamin jest szkodliwy?

Trzeba bardzo uważać na sok mleczny, który znajduje się w łodygach i liściach fikusa (inaczej figowca). Sok ten zawiera lateks i składa się z kauczuku, kumaryny, żywicy i białka, a jego spożycie jest bardzo niebezpieczne. Może spowodować bóle brzucha i wymioty, a także wywoływać katar, astmę oskrzelową i duszności.

Zaschnięte drobinki soku mlecznego fikusa mogą unosić się w powietrzu, powodując podrażnienia. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe oraz uczulone na lateks nie powinny trzymać w domu fikusów. Pomocne przy zatruciu figowcem jest podawanie dużej ilości płynów oraz węgla.

Fikus – odmiany

Na rynku dostępne są odmiany o zielonych i zielono-białych liściach. Kupując fikusa należy wybierać egzemplarze rozkrzewione, natomiast unikać roślin o liściach opadających lub żółknących w dolnej części rośliny.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko

słoneczne

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 30 cm - 2,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój krzaczasty

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe

Duże rośliny doniczkowe. Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe w rozmiarze XXL

Nasi Partnerzy polecają