Hoja różowa - Hoya carnosa

2021-09-16 15:38

Hoja różowa należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae), dziko rośnie w Chinach, Australii i Oceanii. W wielu krajach hoja (gatunek i odmiany) jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Spis treści

  1. Hoja – opis
  2. Hoya carnosa w domu
  3. Hoja – kwiat
  4. Hoja – uprawa
  5. Hoja – rozmnażanie
  6. Hoja odmiany

Hoja – opis

Hoja różowa to niezbyt szybko rosnące pnącze, wytwarzające liczne, wijące się pędy pokryte naprzeciwlegle parami mięsistych, owalnojajowatych, grubych liści, do 10 cm długości, o krótkich, sztywnych ogonkach liściowych. Górna strona blaszek liściowych jest ciemnozielona, błyszcząca, pokryta niekiedy delikatnym, jasnym lub różowawym wzorem lub plamkami, a spodnia jaśniejsza i matowa. Na pędach tworzą się korzenie przybyszowe. W uprawie doniczkowej pędy hoi można oplatać wokół palików lub kratek bądź pozostawić swobodnie zwieszające się, ale wtedy trzeba pamiętać, że silnie ulistnione pędy są ciężkie i rośliny mogą się przewracać pod ich ciężarem (zaleca się uprawę w ciężkich, stabilnych pojemnikach, np. z ceramiki lub kamienia).

Hoya carnosa w domu

W uprawie doniczkowej hoja może zakwitać w ciągu całego roku – najczęściej od przełomu maja i czerwca do późnej jesieni. Kwiaty są gwiazdkowate, grube, mięsiste, woskowate, o pięciu białych lub kremowych płatkach, umieszczone na dość długich szypułkach. Wewnątrz każdego z nich widoczny jest różowawy lub biały przykoronek. Kwiaty zebrane są po kilkanaście sztuk w wiechowate, niemal kuliste kwiatostany, wyrastające z międzywęźli u podstawy liści. Są bardzo trwałe – pozostają na roślinie nawet kilka tygodni. Wydzielają niezwykle intensywny zapach oraz kleistą rosę miodową, u osób wrażliwych mogą wywoływać bóle głowy lub duszności – dlatego na okres kwitnienia hoję najlepiej przestawić do dużego, rzadziej uczęszczanego pomieszczenia. Najlepiej roślinę przenieść już w momencie zawiązywania pierwszych pąków kwiatowych, bo zmiana miejsca w okresie pełni kwitnienia może skutkować masowym opadaniem pąków kwiatowych i rozwiniętych kwiatów.

Hoja – kwiat

Hoja różowa najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych, ale nadmiar słońca i bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie liści, ich poparzenia i korkowacenie. Rośliny rosnące w cieniu zakwitają bardzo rzadko i stają się wybujałe. Hoya carnosa najlepiej rośnie w świetle rozproszonym, dobre miejsce dla niej jest przy wschodnim oknie. Zakurzone liście hoi najlepiej czyścić miękką wilgotną szmatką. Można je nabłyszczać – nie częściej niż raz na kilka miesięcy.

Hoja – uprawa

Hoja jest dość odporna na niedobór wody w podłożu i niepodlewana dłuższy czas nie wykazuje więdnięcia liści i pędów. Najlepiej podlewać ją umiarkowanie, niezbyt dużymi dawkami wody, kolejny raz po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Hoję można też zraszać, szczególnie zimą, w okresie grzewczym, co zapobiega zasychaniu końcówek liści. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, można ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (tak, aby otwory odpływowe w dnie doniczki nie dotykały lustra wody). Hoję różowa nawozi się niewielkimi dawkami płynnych nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, a w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia nawozami dla roślin kwitnących. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, ale przepuszczalne – można użyć uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku. Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę trzeba przesadzić. Młode egzemplarze przesadzamy co 1–2 lata, starsze rzadziej. Hoja lepiej kwitnie w przyciasnych pojemnikach. Rośliny, które jeszcze nie kwitły przesadza się wiosną, a egzemplarze kwitnące – po kwitnieniu.

Hoja – rozmnażanie

Hoję różową można rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe zawierające 2–3 pary liści i widoczny zaczątek korzeni przybyszowych. Po wycięciu pędów przeznaczonych na sadzonki, uszkodzone łodygi mogą wydzielać mleczny sok, który może podrażniać skórę, dlatego zabieg ten warto wykonywać w rękawiczkach. Sadzonki z jedną parą liści mogą przez kilka lat nie wypuszczać młodych pędów. Sadzonki ukorzenia się w wodzie lub bezpośrednio w podłożu, ukorzeniają się łatwo. Po ukorzenieniu sadzimy po kilka sztuk do jednej doniczki i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze około 25 st.C. Do momentu całkowitego ukorzenienia i rozpoczęcia wypuszczania młodych pędów rośliny powinny być podlewane częściej niż zwykle, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Innym sposobem rozmnażania wegetatywnego hoji jest ukorzenianie podkładów. Można to robić w tej samej doniczce, w której rośnie roślina, lub w nowej, ustawionej obok niej.

Hoja odmiany

- ‘Alba’ – o kwiatach całkowicie białych- ‘Compacta’ – o muszelkowato powyginanych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko- ‘Compacta Regalis’ – o muszelkowato powyginanych, żółto obrzeżonych lub całkowicie żółtych liściach, ściśle przylegających do pędów, kwitnie rzadko- ‘Exotica’ – o liściach obrzeżonych zielono, barwy cytrynowożółtej- ‘Tricolor’ – o zielonych liściach a kremowym brzegiem- ‘Variegata’ – o liściach w żółtawe plamki i czerwonawym obrzeżeniem, kwitnie rzadko.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia V - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój zwisający
Barwa liści/igieł zielono-różowa
Barwa kwiatów biało-różowa
Sonda
Jakie kwiaty zdobią Twój balkon/taras?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają