Kalanchoe Blossfelda. Kwiat kalanchoe - jak dbać, podlewanie, jest trujący? Co zrobić z kalanchoe po przekwitnięciu?

2024-05-05 9:06

Kalanchoe Blossfelda - Kalanchoe blossfeldiana - jest sukulentem. Ma mięsiste, grube, ciemnozielone liście z ząbkowanym brzegiem. Kwiatostany kalanchoe zebrane są w dekoracyjne baldachogrona. Wiele osób traktuje tę roślinę jak jednoroczną i pozbywa się jej po kwitnieniu, a może ona rosnąć wiele lat. Inna nazwa kalanchoe to żyworódka lub płodnolist.

Spis treści

  1. Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
  2. Jak dbać o kalanchoe w doniczce?
  3. Kalanchoe Blossfelda - rozmnażanie
  4. Co zrobić z kalanchoe po przekwitnięciu?
  5. Inne gatunki kalanchoe

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)

Przy zakupie kalanchoe Blossfelda trzeba dokładnie obejrzeć kwiaty – tylko połowa z nich powinna być całkowicie wybarwiona i rozwinięta. Jeśli niektóre kwiaty są już przekwitnięte, oznacza to, że pełnię kwitnienia roślina ma już za sobą. Trzeba także sprawdzić, czy na liściach nie występują plamy z nalotem mączniaka.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych odmian różniących się barwami kwiatów: od białej do rozmaitych odcieni różowej, żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Coraz popularniejsze są ostatnio odmiany o kwiatach pełnych. Odmiany pełne kalanchoe znane są pod handlową nazwą Calandiva.

Jak dbać o kalanchoe w doniczce?

Zimą kalanchoe Blossfelda potrzebuje dużo światła, dlatego roślinę najlepiej ustawić na parapecie południowego okna. Latem natomiast powinna stać w miejscu osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych. Najlepiej rośnie, gdy zimą zapewnimy temperaturę 10–15 st. C, w mieszkaniu powinna stać z dala od grzejników. Latem maksymalna temperatura wynosi 27 st. C.

Należy uważać z podlewaniem kalanchoe, zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada, ponieważ kalanchoe łatwo gnije lub rozwija się na niej mączniak (porażone części należy niezwłocznie odciąć i wyrzucić). Podlewać trzeba tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co 10–14 dni zimą i co 5–6 dni latem. W okresie wzrostu i kwitnienia zasila się nawozem płynnym raz w miesiącu.

Rośliny nie wolno spryskiwać. Jeśli powietrze jest suche, trzeba wstawić doniczkę z kalanchoe do większej, wypełnionej wilgotnym torfem. Zakurzone liście przeciera się wilgotną szmatką, nie wolno nabłyszczać. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany i chore liście.

Kalanchoe Blossfelda - rozmnażanie

Kalanchoe najlepiej rozmnażać przez sadzonki – wierzchołki pędów – ukorzeniane w maju i czerwcu w mieszaninie piasku i gliny, z użyciem preparatu do ukorzeniania. Na sadzonki nadają się młode pędy, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów.

Co zrobić z kalanchoe po przekwitnięciu?

Kiedy kalanchoe przekwitnie, pędy rośliny przycinamy nad pierwszą parą liści. Suche kwiaty trzeba wyciąć razem z łodyżkami. Roślinę przenosimy do dość chłodnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura około 10 st. C (ale nie niższa). Miejsce musi być jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. W okresie spoczynku kalanchoe podlewamy bardzo rzadko, dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie.

Po około miesiącu kalanchoe należy przesadzić do większej doniczki wypełnionej świeżą ziemią i umieścić pojemnik na słonecznym parapecie (najlepiej przesadzać kalanchoe co roku na wiosnę). Zaczynamy też nawozić roślinę nawozem dla sukulentów (od maja do sierpnia, co około dwa tygodnie).

Aby pobudzić roślinę do wytwarzania pąków kwiatowych, należy zaciemniać ją przez około półtora miesiąca. Wystarczy odciąć jej dostęp światła na około 14 godzin dziennie (np. nakrywając ją kartonem). Jeśli chcemy wyczyścić liście kalanchoe, należy je delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Liści nie należy nabłyszczać.

Inne gatunki kalanchoe

Nazwa łacińska Kalanchoe blossfeldiana
Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Termin kwitnienia I - XII

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Listen on Spreaker.
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni