Kalatea - odmiany, jak dbać o kwiat kalatea? Kalatea - modna roślina doniczkowa

2024-03-02 16:45

Kalatea (Calathea) należy do rodziny marantowatych (Marantaceae), więc jest blisko spokrewniona z nie mniej popularną rośliną doniczkową - marantą. Kalatea w naturze rośnie w lasach tropikalnych, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki, aby mogła długo i pięknie rosnąć. Jak pielęgnować kalateę? Czego nie lubi Calathea? Podpowiadamy

Spis treści

  1. Kalatea – kwiat doniczkowy
  2. Jak dbać o kwiat kalatea?
  3. Kalatea - odmiany
  4. Kalatea Makoya
  5. Kalatea 'Fusion White'
  6. Calathea - odmiany zdjęcia

Kalatea – kwiat doniczkowy

Kalatea ma bardzo dekoracyjne liście i to jest powodem, że chętnie ozdabiamy nią nasze wnętrza. Jednak należy pamiętać, że jest dość wymagająca i najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. W sprzedaży są jednak dostępne odmiany, które nieźle radzą sobie z warunkami panującymi w naszych mieszkaniach.

Jak dbać o kwiat kalatea?

Kalatea wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego. Nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu. Optymalna temperatura uprawy wynosi 18–22ºC. Należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy wyrastają nowe liście. Po okresie wegetacji rośliny przechodzą w stan spoczynku – w tym okresie temperaturę należy obniżyć do 13–16ºC.

Podłożem dla kalatei jest substrat próchniczy z dodatkiem ziemi, o pH 5–6. Rośliny przesadzamy co roku, latem.

Kalateę podlewamy regularnie letnią, miękką i odstaną wodą, pamiętając, aby podłoże było stale wilgotne i często zraszamy. Ale uważajmy, aby woda nie stała w podstawce, bo to może roślinie zaszkodzić.

Nawozić należy co 2 tygodnie od marca do września. Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny. Każda część musi mieć korzenie i pędy.

Kalatea - odmiany

Oto najpopularniejsze odmiany:

  • kalatea okrągłolistna (Calathea orbifolia) - roślina o dużych, owalnych, zielonych liściach, które są zdobione jasnymi, kremowymi, regularnymi pasami.
  • kalatea różowokropkowana (Calathea roseopicta) - odmiana o atrakcyjnym ubarwieniu. Jej liście z brzegów są ciemnozielone, natomiast środek wypełniony jest różem.
  • kalatea 'Fusion White' (Calathea 'Fusion White')- odmiana kolekcjonerska o oryginalnym zielono-białym ubarwieniu z fioletowymi rewersami.
  • kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – liście podłużne, lancetowate z ciemnym tłem, spodnia część liści jest purpurowoczerwona.
  • kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – pokrój wzniesiony, podłużne, owalne liście z białymi pasmami pośrodku i z ciemnozielonym brzegiem.
  • kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – zielone liście z czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie, czerwone od spodu.
  • kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – wąskie, lancetowate liście, falowane na obrzeżach, ciemnozielone z połyskiem, o czerwonawym odcieniu od spodu, osiąga ok. 30 cm wysokości.
  • kalatea ozdobna (Calathea majestica) – liście ciemnozielone z jasnymi liniami, osiąga do 100 cm.
  • kalatea 'Warscewiczii' (Calathea 'Warscewiczii') - odmiana kolekcjonerska o jedwabnej strukturze liści. Widoczne unerwienie w jasnozielonym odcieniu. Blaszka liścia z dołu cechuje się różowym kolorem.

Kalatea Makoya

Jedną z najpopularniejszych odmian jest bez wątpienia kalatea 'Makoya' (Calathea makoyana) o owalnych, jajowatych liściach średnicy 20–25 cm, osadzonych na długich ogonkach. Liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór. Od spodu liście też mają wzór, ale w odcieniach fioletu. Kalatea Makoya osiąga do 60 cm wysokości.

Kalatea Makoya najlepiej się czuje w jasnych miejscach z rozproszonym światłem, może stać w półcieniu. Podlewaj ją 2-3 razy w tygodniu, kalatea musi mieć cały czas wilgotną ziemię, w zimie polewamy raz  na tydzień. Podłoże powinno być mieszanką ziemi torfowej, lub kompostowej wymieszanej z gruboziarnistym paskiem, lub perlitem. Kalatea Makoya jest bezpieczna dla zwierząt domowych i ludzi. 

Kalatea 'Fusion White'

Kalatea 'Fusion White' to obecnie najbardziej poszukiwana odmiana kalatei. Zielone i białe pasy umieszczone są nieregularnie na każdym liściu i tworzą oryginalny wzór. Liście wyglądają jak ręcznie malowane, a efekt wzmacnia fioletowo-liliowy spód blaszki liścia. Roślina lubi stanowisko jasne o rozproszonym świetle lub półcieniste. Najlepiej będzie się czuła w oknie od wschodu - będzie miała dostateczną ilość światła, aby odpowiednio wybarwić liście, a poranne słońce nie zrobi jej krzywdy. 

Jak każda kalatea, ta biało-zielona odmiana, bardzo dobrze rozwija się przy dużej wilgotności powietrza oraz w temperaturze 20-25°C. Liście należy codziennie zraszać letnią, przegotowaną wodą. Doniczkę warto ustawić na podstawce z wodą i kamyczkami. Preferuje podłoże próchnicze, dobrze przepuszczalne, zdrenowane, o lekko kwaśnym odczynie.

Calathea - odmiany zdjęcia

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-czerwona

Pieniążek, wdzięczna roślina doniczkowa. Kwiat pieniążek - jak pielęgnować?

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają