Kamelia japońska - Camellia japonica

2020-07-16 15:50

Kamelia japońska (Camellia japonica) to roślina, która swoje korzenie ma w górskich rejonach Japonii, północnych Chinach, Korei. Należy do rodziny herbatowatych (Theraceae).

Spis treści

  1. Kamelia japońska (Camellia japonica) - opis
  2. Kamelia japońska - warunki uprawy
  3. Kamelia japońska - pielęgnacja
  4. Kamelia japońska - zastosowanie

Kamelia japońska (Camellia japonica) - opis

Kamelia japońska ma wzniesiony, krzaczasty pokrój, osiąga od 100 do 200 cm wysokości (w naturalnym środowisku dorasta nawet do 15 m wysokości). Pędy są gęste, liście wiecznie zielone, błyszczące, skórzaste, o eliptycznym kształcie, z piłkowanymi brzegami. Mają ciemnozielony kolor, są równie dużą ozdobą rośliny, co kwiaty. Okres kwitnienia kamelii przypada od marca do maja, ale jeżeli uprawiamy ją w domu w doniczce to okres kwitnienia przesuwa się na zimę - roślina najczęściej kwitnie w lutym. Kwiaty są średniej wielkości, mają od 5 do 7 płatków, ich kolor zależy od odmiany: mogą być różowe, czerwone, białe, nie wydzielają żadnego zapachu, ale są uznawane za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. W zależności od odmiany kwiaty mogą być pełne lub półpełne. Owocem jest torebka o gruszkowatym kształcie, która posiada dość duże nasiona.Ciekawe odmiany:

  • 'Lavinia Maggi' - kwiaty jasnoróżowe z ciemniejszymi plamkami,
  • 'BrushfieldYellow' – kwiaty pełne, jasnożółte.

Kamelia japońska - warunki uprawy

Kamelia japońska to roślina dość wymagająca. Lubi miejsca jasne i słoneczne, dalekie od przeciągów. Bezpośrednie słońce może powodować poparzenia liści. Podłoże do uprawy kamelii powinno być żyzne, przewiewne, lekko kwaśne. Najlepiej ziemię ogrodniczą mieszać z torfem. Roślina nie jest odporna na mróz.

Kamelia japońska - pielęgnacja

Przy podlewaniu kamelii starajmy się nie zalewać rośliny - korzenie mogą szybko gnić. Na zimę doniczki z kameliami należy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Co roku na wiosnę warto wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym.

Kamelia nie znosi przestawiania, starajmy się wyznaczyć dla niej jedno miejsce w domu. Nie służy jej suche powietrze, dlatego starajmy się ustawić ją daleko od kaloryfera. Kamelię przesadza się po przekwitnięciu - w zbyt małej doniczce korzenie mogą gnić. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion oraz sadzonkowanie i szczepienie, jednak rozmnażanie w domowych warunkach nie jest łatwe.

Kamelia japońska - zastosowanie

W naszym kraju kamelia japońska przeważnie uprawiana jest w doniczce. Może być imponującą ozdobą wnętrza, ale także tarasu lub balkonu. Nadaje się do formowania jako drzewka bonsai. Mimo tego, że uprawa nie jest łatwa, to roślina wynagradza nam trud swoimi pięknymi liśćmi oraz kwiatami. W zielarstwie liście i nasiona kamelii wykorzystywane są do gojenia się ran.

Nazwa łacińska

Camellia japonica

Kategoria

Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Wysokość 1 m - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe