Miltoniopsis hybrydy (Miltonia), storczyk Miltoniopsis - Miltoniopsis (Miltonia)
Poszczególne gatunki należące do rodzaju Miltoniopsis rosną dziko głównie w Andach i Ameryce Środkowej. Gatunki te są używane przez hodowców do tworzenia nowych hybryd rodzaju Miltoniopsis.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Miltonia storczyk
Spis treści
- Storczyk Miltoniopsis - opis
- Miltonia - warunki uprawy
- Miltoniopsis - podłoże
- Miltonia - nawożenie i podlewanie
Miltoniopsis to rodzaj storczyków, do którego zaliczamy gatunki:
- Miltoniopsis phalaenopsis,
- Miltoniopsis rozalii,
- Miltoniopsis vexillaria,
- Miltoniopsis bismarckii,
- Miltoniopsis santanaei,
- Miltoniopsis Warscewiczii,
- a przede wszystkim liczne hybrydy – mieszańce międzygatunkowe wymienionych gatunków (ciągle jeszcze – choć niepoprawnie – rejestrowane pod handlowymi nazwami Miltonia, a w rzeczywistości jest to osobny rodzaj).
Poszczególne gatunki należące do rodzaju Miltoniopsis rosną dziko głównie w Andach i Ameryce Środkowej. Gatunki te są używane przez hodowców do tworzenia nowych hybryd rodzaju Miltoniopsis. Pomimo dużej różnorodności temperatury i stanowisk występowania poszczególnych gatunków, mianownikiem wspólnym jest wysoka wilgotność zarówno podłoża, jak i powietrza, pochodząca zarówno z opadów deszczu, jak i z intensywnych mgieł i rosy. W wielu krajach, także w Polsce, hybrydy Miltoniopsis sprzedawane są jako rośliny doniczkowe.
Storczyk Miltoniopsis - opis
Miltoniopsis tworzy wzniesione kępy do 40 cm wysokości, złożone z licznych liści wyrastających najczęściej pojedynczo z owalnych, lekko spłaszczonych, ułożonych dość ciasno na powierzchni gleby pseudobulw. Storczyk ten charakteryzuje się sympodialnym typem wzrostu, co oznacza, że z podziemnego kłącza wyrasta kilka bulw, z których wyrastają liście i pędy kwiatostanowe. Liście są intensywnie zielone, o szablastym kształcie i osiągają około 20 cm długości. Prawidłowo uprawiane rośliny wypuszczają 2–3 pędy kwiatostanowe na każdym z młodych przyrostów. Na każdym pędzie rozwija się kilka okazałych, często pachnących kwiatów średnicy do około 10 cm. Kolory kwiatów mogą być różne: od bieli, przez odcienie różu do amarantu i czerwieni. Dodatkowo na płatkach i warżkach mogą występować różnokolorowe plamki i wzory oraz rozmycia kolorów. Kwiaty utrzymują się 4–8 tygodni (choć po ścięciu są bardzo nietrwałe). Przy prawidłowej pielęgnacji kilka miesięcy po pierwszym kwitnieniu roślina może wytwarzać kolejne pędy kwiatostanowe, co sprawia, że przez większość roku storczyk ten może być obsypany kwiatami.Miltoniopsis lubi miejsca półcieniste, toleruje też cień, a nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Może być również uprawiany przy sztucznym oświetleniu, ale wymaga wtedy wyższej wilgotności powietrza. Przy optymalnym oświetleniu liście rośliny są zielone, z lekko różowawym zabarwieniem. Jeśli blaszki liściowe zaczynają się przebarwiać na czerwono lub żółto, oznacza to, że do rośliny dociera zbyt duża ilość promieni słonecznych. Do wytworzenia pąków kwiatowych najlepiej ustawić roślinę w półcienistym miejscu, a po ukształtowaniu, ale jeszcze tuż przed rozwojem kwiatów, należy roślinę przestawić na miejsce nieco bardziej zacienione. Wydaje się, że najlepszym miejscem do uprawy będzie parapet okna północnego, północno-wschodniego lub północno-zachodniego, a w okresie kwitnienia można roślinę umieścić w głębi pokoju.
Miltonia - warunki uprawy
Miltoniopsis jest szczególnie wrażliwy na niską wilgotność powietrza i podłoża, dlatego tak ważne jest regularne podlewanie, tak aby podłoże było stale wilgotne. Zbyt mokre podłoże powoduje zagniwanie delikatnych korzeni, a w efekcie śmierć rośliny, dlatego po podlaniu należy usunąć nadmiar wody z podstawki. Zbyt suche podłoże prowadzi do harmonijkowatego zwijania się młodych liści (takie już pozostaną, nawet po zwiększeniu dostępności wody). Jedynym momentem, kiedy można nieco przesuszyć podłoże jest krótki okres tuż po przesadzeniu. Optymalne nawadnianie wznawia się natychmiast po pojawieniu się młodych korzeni w nowym podłożu. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny można ją często spryskiwać odstaną wodą (omijając kwiaty). Zabieg ten przy okazji pomoże utrzymać liście w czystości (nie znosi nabłyszczania). W upalne letnie dni oraz zimą w okresie grzewczym należy to robić nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, ponieważ optymalna wilgotność powietrza dla tego storczyka wynosi 70–80 proc. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami lub żwirem i wodą, ale tak by dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza doniczkę z rośliną można również wstawić do większej osłonki, a przestrzeń pomiędzy ściankami wypełnić wilgotnym torfem, mchem (np. torfowcem) lub porostami (doskonały będzie chrobotek).Miltoniopsis jest rośliną ciepłolubną. Nocą temperatura nie powinna być niższa niż 16 st. C, w dzień nie powinna przekraczać 30 st. C (roślina znosi krótkotrwałe upały do około 32 st. C, ale wtedy trzeba zapewnić wysoką wilgotność powietrza i silny ruch powietrza wokół rośliny). Optymalna temperatura uprawy wynosi 16–26 st. C, a roślina najlepiej się rozwija przy 5–10 stopniowych wahaniach temperatury między dniem a nocą.
Miltoniopsis - podłoże
Do uprawy Miltoniopsis należy stosować specjalistyczne podłoże dla storczyków – przepuszczalne, które łatwo odprowadza nadmiar wody, a jednocześnie ma zdolność wiązania optymalnej ilości wilgoci dostępnej dla korzeni rośliny. Najczęściej składa się ono z drobnej kory sosnowej połączonej z mchem torfowcem, perlitem bądź włóknem kokosowym. Jako dodatek stosuje się również pokruszone muszle, łupiny orzechów ziemnych lub gruby torf. Istotny jest drenaż (np. kilkucentymetrowa warstwa grubej kory na dnie doniczki), który ułatwi odpływ nadmiaru wody. Pojemnik w którym rośnie roślina powinien mieć dodatkowo liczne i dość duże otwory odpływowe w dnie.Miltoniopsis należy przesadzać co roku. Zabieg ten najlepiej wykonywać późną jesienią, aby do letnich upałów roślina zdążyła wytworzyć nowe korzenie. Roślinę przesadzamy do doniczki tylko o jeden rozmiar większej. Przy przesadzaniu należy wymienić całe stare podłoże na świeże, a przy okazji usunąć chore i uszkodzone korzenie oraz części nadziemne rośliny (trzeba to wykonać bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić zdrowych części rośliny).
Miltonia - nawożenie i podlewanie
Storczyki nawozi się specjalistycznymi nawozami dla storczyków. W okresie intensywnego wzrostu można stosować 1/4–1/2 zalecanej dawki nawozu dodawanej do cotygodniowego podlewania. Okresowe stosowanie nawozów o zwiększonej zawartości fosforu (mniej więcej raz w miesiącu) poprawia zawiązywanie pąków kwiatowych i kwitnienie. Zimą nawożenie ograniczamy aż do momentu ukazania się młodych przyrostów wiosennych. Należy pilnować, by nie przenawozić rośliny, bo jest bardzo wrażliwa na zasolenie podłoża – szczególnie narażone na to są rośliny podlewane wodą wysoko mineralizowaną, dlatego gdy nawozimy regularnie do podlewania należy używać deszczówki lub wody zdemineralizowanej. Nadmierne zasolenie powoduje zasychanie końcówek starszych liści. W przypadku przenawożenia lub ryzyka zbyt wysokiego zasolenia podłoża, roślinom należy raz na 3–4 tygodnie przepłukiwać podłoże czystą wodą (w ilości mniej więcej dwukrotnej objętości doniczki), by wypłukać nadmiar soli. Po tym zabiegu należy pozostawić rośliny w przewiewnym miejscu do całkowitego odcieknięcia nadmiaru wody.Miltoniopsis można rozmnażać wegetatywnie przez podział kęp dobrze rozrośniętych roślin. Najlepiej zabieg ten przeprowadzać późną jesienią przy przesadzaniu. Na dużą skalę Miltoniopsis rozmnaża się metodami in vitro.
Kategoria | Doniczkowe |
---|---|
Wilgotność gleby | wilgotna |
Stanowisko | półcieniste |
Roślina ozdobna z | kwiatów |
Stanowisko | cieniste |
Zimozielone | Nie |
Wysokość | 20 cm - 40 cm |
Podlewanie | dużo |
Barwa kwiatów | biała |
Barwa liści/igieł | zielona |
Barwa kwiatów | różowa |
Barwa kwiatów | czerwona |
Pokrój | wzniesiony |
Barwa kwiatów | wielobarwna |
Termin kwitnienia | III - XI |