Mimoza wstydliwa = czułek wstydliwy - Mimosa pudica

2020-07-16 15:46

Mimoza wstydliwa, znana też pod nazwą czułek wstydliwy, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest bardzo rozpowszechniona, wręcz uznawana za chwast i roślinę ruderalną. W Polsce znana jest jedynie jako roślina doniczkowa, najczęściej spotkać ją można w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Mimoza wstydliwa
Autor: www.gettyimages.com Mimoza wstydliwa

Spis treści:

Mimoza wstydliwa - opis

W swoim naturalnym środowisku mimoza wstydliwa uznawana jako półkrzew lub bylinę. Ma zwarty, lekko wzniesiony pokrój. Osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Pędy mimozy są dość delikatne, cierniste. Liście naprzemianległe, pierzaste, z dwoma parami liści. Każdy z listków podzielony jest na od 10 do 26 par podługowatych par listków o długości do 10 mm.

Mimoza kwitnie od lipca do października. Bardzo drobne różowofioletowe z długimi pręcikami kwiaty zebrane są w urokliwe, kuliste, puchate kwiatostany. Jesienią w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - długie, owłosione strąki. Uprawiane u nas doniczkowe egzemplarze raczej zakwitają rzadko, ale jest to możliwe przy prawidłowej uprawie mimozy.

Mimoza wstydliwa - uprawa

Czułek wstydliwy lubi miejsca ciepłe i słoneczne (nie szkodzi jej nawet bezpośrednie słońce). Najlepszym miejscem dla rośliny będzie parapet okna o wystawie wschodniej lub południowej. Jeśli mimoza ma za ciemno, nie zawiązuje kwiatów. Lubi podłoże żyzne, lekko kwaśne, przewiewne i wilgotne. Mimoza ma zdolność absorbowania azotu z powietrza, dlatego nawet w uboższym podłożu da sobie radę. Źle znosi zanieczyszczenia powietrza oraz dym papierosowy.

Czułek wstydliwy - pielęgnacja

Starajmy się mimozę regularnie podlewać, aby podłoże nie było ani za suche (przesuszanie podłoża szybko odbija się na jakości liści), ani za mokre (zalewanie może prowadzić do gnicia korzeni). Liście warto zraszać, zwłaszcza podczas upałów. Czułek lubi zasilanie wiosną i latem (najlepiej co dwa tygodnie) nawozami wieloskładnikowymi, zwłaszcza tymi o zwiększonej zawartości potasu. Zimą jednak warto wstrzymać się od nawożenia, ponieważ wtedy roślina przechodzi stan spoczynku. Mimoza nie lubi przycinania. Rozmnaża się przez wysiew nasion (kiełkują dość szybko).

Mimoza wstydliwa - zastosowanie

W naszym klimacie mimoza wstydliwa sprawdza się tylko i wyłącznie w uprawie w szklarni lub we wnętrzach. Jest niezwykle efektowna, ponieważ liście podczas dotyku zwijają się (jest to swoisty mechanizm obronny rośliny), podobnie działa na liście ochłodzenie czy ogrzanie liści. Mimozę warto postawić roślinę w widocznym miejscu. Roślina dobrze prezentuje się w otoczeniu innych kwiatów doniczkowych. Należy unikać częstego dotykania mimozy, ponieważ zwijanie liści kosztuje roślinę dużo energii.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia VII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów różowofioletowa
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają