Monstera monkey mask – żółte liście, pielęgnacja, rozmnażanie. Co robić gdy monsterze żółkną liście?

2023-09-07 15:39

Monstera monkey mask (monstera adansonii) to mniejsza kuzynka popularnej monstery dziurawej. Urocze, miniaturowe pnącze nie tylko wygląda oryginalnie, ale również jest dość proste w uprawie. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak zapewnić monsterze monkey najlepsze warunki!

monstera monkey mask
Autor: unsplash.com Monstera monkey (monstera adansonii) to mniejsza kuzynka popularnej monstery dziurawej.

Spis treści

  1. Monstera monkey – charakterystyka, pochodzenie
  2. Monstera Monkey mask – pielęgnacja
  3. Monstera adansonii - rozmnażanie
  4. Monstera monkey mask – problemy
  5. Monstera – inne odmiany

Monstera monkey – charakterystyka, pochodzenie

Monstera monkey pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej (głównie Brazylii i Meksyku). W naturalnych warunkach ta odmiana może osiągać długość nawet 40 metrów i owocować, ale w domowych warunkach pnącze raczej nie przekroczy 100 cm.

Monstera monkey mask charakteryzuje się bardzo ciekawym pokrojem liści. Blaszki są sercowate i pokryte licznymi otworami.

Charakterystyczny wygląd liści monstery monkey mask w naturalnych warunkach chroni roślinę przed silnymi wiatrami wiejącymi w górnych partiach lasów tropikalnych. Otwory umożliwiają również przenikanie promieni słonecznych do niższych partii rośliny.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty doniczkowe cieniolubne. 15 gatunków roślin, które lubią cień

Monstera Monkey mask – pielęgnacja

Monstera monkey, zwana też monsterą adansonii (monsterą Adansona) jest rośliną mało wymagającą. Niektórzy nazywają ją „żelazną”, ponieważ potrafi przetrwać nawet bardzo trudne warunki.

Nie warto jednak nadużywać jej siły, ponieważ nawet najbardziej wytrzymała i odporna roślina potrzebuje troski i warunków, w których czuje się dobrze.

1. Monstera monkey – stanowisko

Monstera monkey, podobnie jak inne monstery lubi miejsca półcieniste ze światłem rozproszonym. Nie należy wystawiać ją na bezpośredni kontakt z mocnym światłem, ponieważ może ono poparzyć jej liście.

Idealne będą okna o wystawie zachodniej i wschodniej. Lepiej unikać bardzo ciemnych pomieszczeń, ponieważ mimo swojej cieniolubności, monstera nie będzie rosnąć w całkowitym zacienieniu.

Monstera monkey najlepiej rośnie w temperaturze ok. 20-24 stopni. Duży chłód sprawi, że wzrost rośliny może zostać zahamowany, dlatego warto pamiętać, by zapewnić monsterze odpowiednie warunki termiczne.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych [WIDEO]

2. Monstera monkey mask – podłoże

Monstera monkey mask lubi podłoże przepuszczalne, torfowe. Taka ziemia pozwala jej na swobodne oddawanie wody, a jednocześnie zapewnia optymalną wilgotność.

Jeśli nie mamy możliwości wyboru podłoża torfowego, możemy zmieszać ziemię uniwersalną z perlitem.

3. Monstera monkey – jak podeprzeć

Monstera Adansona jest rośliną płożącą, dlatego potrzebuje podpory, by móc się po niej swobodnie wspinać. Może być to drewniany lub bambusowy palik lub fantazyjna kratka z plastiku bądź metalu, która umożliwi monsterze bezproblemowy wzrost.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

4. Monstera monkey mask – podlewanie

Monstera monkey mask zniesie okazjonalne przesuszenie, ale dużo gorzej radzi sobie z przelaniem. Monsterę monkey podlewamy wodą miękką i odstaną. W lecie podlewamy raz na tydzień, zimą – raz na dwa tygodnie.

Monstera monkey uwielbia zraszanie (dużo bardziej niż podlewanie), dlatego warto regularnie spryskiwać jej liście miękką wodą.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

5. Monstera monkey – przesadzanie

Młode egzemplarze przesadzamy co roku, stopniowo wymieniając doniczki na większe. Dobierając doniczkę do monstery warto mieć na uwadze korzenie rośliny, które potrzebują sporo miejsca.

Starsze monstery monkey przesadzamy rzadziej, nawet co 3-4 lata (co roku można w nich wymienić górną warstwę ziemi, by zapewnić roślinie świeżą dawkę cennych składników odżywczych).

6. Monstera monkey mask – nawożenie

monstera monkey mask lubi okazjonalne nawożenie. Najlepiej zasilać ją nawozami do roślin zielonych lub pnączy. Powinny być one bogate w azot (ale bez przesady). W okresie wzrostu monsterę warto nawozić co 2 tygodnie.

Monstera adansonii - rozmnażanie

Monstera adansonii daje się łatwo rozmnożyć. Wystarczy uciąć pęd z zalążkiem korzenia i wstawić go do słoika z wodą.

Zanim wsadzimy młodą zaszczepkę do doniczki warto poczekać aż wypuści minimum 3 pędy korzeniowe (roślina będzie wtedy szybciej rosnąć).

Monstera monkey mask – problemy

Mimo swojej wytrzymałości, monstera monkey mask może dawać nam pewne sygnały, że coś jest z nią nie tak. Niektóre z problemów można szybko naprawić przez zmianę nawyków pielęgnacyjnych.

Inne mogą wskazywać na choroby grzybowe, a nawet działalność szkodników (głównie wełnowców i przędziorków).

1. Żółte liście – zazwyczaj żółknące blaszki liści to znak, że monstera monkey została przelana. Warto ograniczyć podlewanie i zraszanie, i poczekać aż roślina dobrze przeschnie. Można dla pewności sprawdzić korzenie, czy nie zaczęły gnić od nadmiaru wody. Żółte liście należy odciąć. W przeciwnym razie mogą osłabiać kondycję rośliny i przyciągać szkodniki. 

2. Ciemne plamy na liściach – jeśli plamy pojawiają się od spodu, może to świadczyć o żerowaniu wełnowców i przędziorków (zwłaszcza gdy towarzyszy temu obecność białej pajęczyny). Ciemne zasychające plamy z żółtą obwódką na liściu to często oznaka chorób grzybowych.

ZOBACZ TEŻ: Twoja monstera „płacze”? Sprawdź, co to oznacza!

3. Brązowe końcówki liści - może to świadczyć o zbyt suchym powietrzu w miejscu, gdzie trzymamy monsterę. Warto zwiększyć częstotliwość zraszania monstery, ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub postawić doniczkę na podstawce z wodą wyłożoną drobnymi kamieniami (parująca woda nawilży powietrze). Brązowożółte końce liści to częsta oznaka przesuszenia monstery.

4. Żółte plamy na liściach – może to oznaczać poparzenie słoneczne. Należy monsterę przestawić w miejsce, w którym nie będzie narażona na bezpośredni kontakt z intensywnym słońcem.

Monstera – inne odmiany

Monstera monkey mask to nie jedyna odmiana, którą warto mieć w domu. Do innych, oryginalnych odmian monstery należą m.in.:

Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach
Nasi Partnerzy polecają