Monstera standleyana (Philodendron Cobra) – tropikalna piękność wśród roślin doniczkowych. Jak uprawiać monsterę standleyana?
Monstera standleyana, czyli Philodendron Cobra, to rzadka roślina kolekcjonerska. Warto mieć ją jednak w domowej kolekcji roślin doniczkowych ze względu na niezwykle dekoracyjne liście. Jak uprawiać monsterę standleyana w domu?
Autor: GettyImages
Monstera standleyana ‘Variegata'
Spis treści
- Jak wygląda monstera standleyana?
- Monstera standleyana - wymagania
- Jak dbać o monsterę standleyana?
- Rozmnażanie monstery standleyana
Monstera standleyana, znana także jako Philodendron Cobra, to zjawiskowa roślina doniczkowa o mocnych pędach i ciekawych liściach, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Z jej uprawą mogą poradzić sobie nawet początkujący kolekcjonerzy roślin doniczkowych, dla których stanie się efektowną ozdobą, wnoszącą do wnętrza nieco egzotyki.
Jak wygląda monstera standleyana?
Monstera standleyana jest pnączem o szybkim tempie wzrostu, dorastającym do 200 cm wysokości oraz około 120 cm szerokości. Zwraca uwagę wydłużonymi, pokrytymi grubą skórką, ciemnozielonymi liśćmi z jasnymi plamkami o kremowobiałym lub bladożółtym odcieniu. Roślinę możemy prowadzić na podporze (np. kokosowym paliku) bądź pozwolić swobodnie się zwisać z wysokiej półki.
Monstera standleyana - wymagania
- Światło dla monstery standleyana
Monstera standleyana do prawidłowego wzrostu potrzebuje jasnego, rozproszonego światła. Dlatego najlepiej ustawić ją w pobliżu okna wychodzącego na północ lub na wschód. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, które może spowodować poparzenia liści. Jeśli chcemy postawić roślinę przy oknie wychodzącym na południe lub zachód, to należy zastosować przezroczystą zasłonę, która rozproszy światło słoneczne.Zbyt mała ilość światła dochodząca do rośliny może skutkować wolniejszym wzrostem i mniejszą ilością przebarwień na zielonych liściach, a także wydłużaniem odległości między liśćmi na pędzie. Przy niedostatecznej ilości światła jasne fragmenty liści mogą przysychać.
- Temperatura dla monstery standleyana
Monstera standleyana jest rośliną ciepłolubną - należy zapewnić jej temperaturę w granicach 18-27 st. C. Trzeba też pamiętać, że Philodendron Cobra nie znosi przeciągów.
- Podłoże dla monstery standleyana
Podłoże dla monstery standleyana powinno być dobrze przepuszczalne, luźne i bogate w materię organiczną. Odpowiednia jest mieszanka torfu, piasku i ziemi ogrodowej, do której dla rozluźnienia można jeszcze dodać perlit, korę czy chipsy kokosowe. Można też zastosować gotowe specjalistyczne podłoże dla filodendronów.
- Wilgotność powietrza dla monstery standleyana
Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, natomiast nie toleruje zbyt suchego powietrza. Dlatego korzystnie wpływa na nią zraszanie, najlepiej miękką wodą o temperaturze pokojowej. Warto jednak unikać zraszania młodych liści, które jeszcze nie do końca się rozwinęły, ponieważ woda zalegająca w pochewce liściowej, w której znajduje się młody liść, może prowadzić do jego gnicia.Aby podwyższyć wilgotność powietrza można też w pobliżu doniczki z rośliną postawić nawilżacz. Innym sposobem jest postawienie doniczki na tacy wypełnionej kamieniami zalanymi wodą.
Jak dbać o monsterę standleyana?
Pielęgnacja monstery standleyana nie jest trudna, jednak by cieszyć się z atrakcyjnego wyglądu rośliny, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, szczególnie na podlewanie rośliny
- Podlewanie monstery standleyana
Roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie - przed każdym podlewaniem sprawdzamy palcem jego wilgotność. Podlewając lejemy wodę do momentu, aż wypłynie przez otwór w dnie doniczki. Zawsze należy wylewać nadmiar wody z podstawki. Doniczka do uprawy monstery standleyana zawsze powinna mieć otwory w dnie, umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Pamiętajmy, że roślina jest wrażliwa na przelanie, a w zbyt mokrej glebie ma skłonności do gnicia korzeni.Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania. Do podlewania wykorzystujemy wodę przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej.Zbyt skąpe podlewanie skutkuje opadaniem, więdnięciem i zasychaniem liści. Z kolei nadmierne podlewanie może prowadzić do żółknięcia liści i zgnilizny korzeni. Przy przelaniu rośliny liście mogą również wyglądać na zwiędłe lub opadające.
- Nawożenie monstery standleyana
Prawidłowe nawożenie jest niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju monstery standleyana. Roślinę zasila się od wiosny do jesieni (od marca do września) raz na dwa tygodnie nawozem do zielonych roślin doniczkowych, zawsze zgodnie z instrukcją producenta.
- Przesadzanie monstery standleyana
Roślinę przesadza się zazwyczaj co 2-3 lata, zawsze w nieco większą doniczkę i świeże podłoże.
Przeczytaj o tym, jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe.
Autor: GettyImages
Monstera standleyana ‘Variegata'
Rozmnażanie monstery standleyana
Monsterę standleyana łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Wybieramy zdrowy pęd z kilkoma liśćmi i ostrym, zdezynfekowanym narzędziem (np. nożem) ucinamy go tuż pod węzłem. Tak uzyskaną sadzonkę ukorzeniamy w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.
- W pierwszym przypadku umieszczamy sadzonkę w naczyniu wypełnionym wodą o temperaturze pokojowej, zanurzając w wodzie dolne węzły łodygi. Naczynie z sadzonką stawiamy w jasnym miejscu, pamiętając o wymianie wody co kilka dni. Gdy sadzonka wypuści korzenie, sadzimy ją do doniczki z podłożem.
- W drugim przypadku przygotowujemy małą doniczkę i wypełniamy ją dobrze przepuszczalnym podłożem, wcześniej na dno wsypując warstwę drenażu. Następnie palcem lub patyczkiem robimy otwór w podłożu i delikatnie wkładamy w niego sadzonkę w ten sposób, by dolne węzły zostały zakryte podłożem. Podlewamy lekko ziemię i umieszczamy doniczkę w jasnym miejscu. Pilnujemy, by utrzymywać stałą wilgotność gleby do czasu ukorzenienia się sadzonki.
Poznaj też inne monstery:
- Monster dziurawa
- Monstera siltepecana
- Monstera monkey mask
- Monstera Thai Constellation
- Monstera minima
Autor: Materiały prasowe Eurofirany
Salon w stylu eklektycznym, a w nim monstera i prawdziwa, i jako motyw dekoracyjny (grafiki ścienne)