Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-03-24 13:12

Pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) pochodzi z południowej i wschodniej części Afryki - tam rośnie w gruncie, ale jest także uprawiana w pojemnikach. W naszym klimacie znana jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Pelargonię pachnącą nazywa się u nas również anginką i ruzyndlą.

Pelargonia pachnąca
Autor: www.thinkstockphotos.com Pelargonia pachnąca

Spis treści

  1. Pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) - opis
  2. Pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) - stanowisko, podłoże, podlewanie
  3. Anginka (pelargonium graveolens) - pielęgnacja i nawożenie
  4. Anginka (pelargonium graveolens) - rozmnażanie
  5. Pelargonia anginka (pelargonium graveolens) - zastosowanie

Pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) - opis

W naturalnych warunkach pelargonia pachnąca przybiera postać niskiego krzewu. W naszym klimacie znana jest głównie jako roślina doniczkowa o lekko wzniesionym pokroju. Anginka dorasta do około 1 m wysokości. Ma głęboko powcinane, jasnozielone, owłosione liście, które u dorosłych okazów są pofalowane. Pelargonia pachnąca kwitnie od czerwca aż do września. Kwiaty zebrane są w baldachy umieszczone na długich szypułkach.

W zależności od odmiany mogą mieć różny kolor: od białego przez różowy do purpurowego. Anginka ma kwiaty dużo mniej ozdobne w porównaniu do innych gatunków pelargonii. Zarówno kwiaty, jak i liście tej pelargonii charakteryzują się dość silnym, różanym zapachem, któremu roślina zawdzięcza swą nazwę. Dodatkowo zapach ten odstrasza owady, zwłaszcza komary i muszki.

Pelargonia pachnąca (pelargonium graveolens) - stanowisko, podłoże, podlewanie

Pelargonia pachnąca jest rośliną łatwą w uprawie i niewymagającą specjalistycznych zabiegów. Preferuje stanowisko jasne, z dużą ilością słońca. W półcieniu będzie słabiej rosła, a jej liście będą mniej intensywnie pachnieć. Wystarczające jest dla niej uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Ważne, aby było przewiewne i wolne od patogenów.

W okresie letnim i wczesnojesiennym anginka może stać na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, ale zimowanie zalecane jest w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Warto pamiętać, ze pelargonia pachnąca jest rośliną termoindukcyjną, co oznacza, że kwitnie obficie po długim przebywaniu w niskiej temperaturze. Jeżeli nie zapewnimy jej takich warunków, będzie kwitnąć słabo lub wcale.

Jak podlewać pelargonię pachnącą? Pelargonia anginka lubi umiarkowane podlewanie, zalewanie może być przyczyną chorób grzybowych i szybkiego obumarcia.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty na balkon. Gatunki odporne na suszę, niewymagające częstego podlewania

Anginka (pelargonium graveolens) - pielęgnacja i nawożenie

Aby pelargonia pachnąca obficie kwitła, należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Natomiast usuwanie bocznych pędów pozwoli uzyskać zwarty pokrój. Latem wskazane jest zasilanie anginki nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach, najlepiej w odstępach dwutygodniowych.

Anginka (pelargonium graveolens) - rozmnażanie

Roślina bardzo łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane od wiosny do jesieni (szybko się ukorzeniają). Takie odmładzanie rośliny jest zalecane, gdyż po kilku latach roślina rośnie słabiej i wydaje mniej kwiatów. Pelargonię pachnącą można także rozmnażać przez nasiona. 

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

Pelargonia anginka (pelargonium graveolens) - zastosowanie

Pelargonia anginka to jedna z najbardziej popularnych roślin balkonowych i tarasowych. Dzięki dużej dekoracyjności liści cieszy oko przez długi czas w roku. Jest znana od pokoleń, pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i wiejskich ogrodów.

Olejki eteryczne - zwłaszcza olejek geraniowy, zawarty w roślinie - wykorzystywane są do leczenia bólu stawów, stanów zapalnych gardła, ucha, nieżytów górnymi drogami oddechowymi. Anginka wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Dawniej liście pelargonii pachnącej dodawano do aromatycznej herbaty ziołowej.

Poznaj też inne pelargonie:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VI - IX
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł jasnozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają