Peperomia prostrata - rozmnażanie, uprawa. Jak pielęgnować peperomię?

2023-10-24 8:02

Peperomia prostrata to niewielka, delikatna roślina doniczkowa o zwisających pędach i dekoracyjnych listkach. Nie jest wymagająca, z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Czy peperomia jest wieloletnia?

Peperomia prostrata to roślina należąca do rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z tropikalnych dżungli Ameryki Południowej, gdzie jest epifitem porastającym pnie drzew. U nas jest uprawiana jako pokojowa roślina doniczkowa.

Spis treści

  1. Peperomia prostrata - opis rośliny
  2. Peperomia prostrata - jak dbać
  3. Peperomia prostrata - uprawa i pielęgnacja
  4. Peperomia prostarata - przesadzanie
  5. Peperomia prostrata - rozmnażanie
  6. Gdzie postawić peperomię?

Peperomia prostrata - opis rośliny

Peperomia prostrata ma długie, zwisające, cienkie pędy pokryte drobnymi (najdrobniejsze z uprawianych gatunków peperomii), mięsistymi, okrągłymi, ciemnozielonymi liśćmi z wyraźnym srebrzystym rysunkiem (przypominającym skorupę żółwia). Kwiaty tej peperomii są niewielkie i nie mają wartości dekoracyjnej (gdy się pojawią, można je po prostu ściąć).

Peperomia prostrata szybko się rozrasta, przyrastając około 10 cm rocznie i tworząc efektowne, gęste kaskady.

Poznaj inne rośliny o zwisających pędach:

Peperomia prostrata - jak dbać

Aby peperomia dobrze rosła i atrakcyjnie wyglądała, należy zapewnić jej odpowiednie warunki:

  • Roślina potrzebuje dużo światła, ale powinno to być światło rozproszone, w naturze rośnie przecież w dżungli. Nie toleruje bezpośredniego słońca, więc najlepiej ustawić ją nie na parapecie okna, ale w jego pobliżu. Gdy światła jest za mało, pędy rośliny wydłużają się, a liście drobnieją i rysunek na nich nie jest już taki wyraźny. Trzeba o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy dni są krótkie - warto w tym okresie ustawić roślinę bliżej okna albo nawet ją sztucznie doświetlać.
  • Optymalna temperatura uprawy peperomii wynosi od wiosny do jesieni 20-22°C, zimą powinna być nieco niższa 16-17°C. Trzeba zadbać, by roślinie nie zagrażały przeciągi i mroźne powietrze.
  • Peperomia prostrata lubi dużą wilgotność powietrza i trzeba o tym pamiętać szczególnie w okresie grzewczym i podczas letnich upałów. Najlepiej postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą, ewentualnie w pobliżu rośliny umieścić nawilżacz. Nie należy spryskiwać rośliny wodą, ponieważ łatwo może to doprowadzić do porażenia chorobami grzybowymi.

Peperomia prostrata - uprawa i pielęgnacja

  • Podłoże dla peperomii prostrata powinno być żyzne i przepuszczalne - odpowiednia jest mieszanina ziemi uniwersalnej z torfem i piaskiem (albo perlitem). Bardzo ważne, by na dnie doniczki była warstwa drenażu (np. keramzyt albo drobne kamyki).
  • Podlewanie peperomii prostrata. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie peperomii prostrata jest podlewanie. Roślina tworzy słabo wykształcony system korzeniowy, dlatego należy dbać o utrzymanie optymalnej wilgotności podłoża. Nadmiar wody w podłożu powoduje gnicie korzeni oraz podstawy pędów. Podlewać peperomię trzeba umiarkowanie, przed każdym podlaniem sprawdzając, czy podłoże nie jest mokre. Nawadniamy dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża w doniczce. Do podlewania najlepiej używać wody odstanej, o temperaturze pokojowej.
  • Nawożenie peperomii prostrata wykonujemy wiosną i latem, co dwa tygodnie, nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą lepiej zaprzestać nawożenia.
  • Cięcie peperomii prostrata. Przycinanie pędów sprzyja ładnemu zagęszczaniu się rośliny.

Peperomia prostarata - przesadzanie

Peperomię prostrata przesadza się wiosną co 2-3 lata. Zabieg wykonujemy bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny. Przesadzając peperomię pamiętajmy o nasypaniu warstwy drenażu na dno nowej doniczki. Na drenaż nasypujemy warstwę podłoża. Wyjmujemy delikatnie roślinę z doniczki, w której rosła i umieszczamy w nowej, po czym uzupełniamy wolną przestrzeń świeżym podłożem, Na koniec lekko ugniatamy podłoże wokół rośliny i podlewamy.

Peperomia prostrata - rozmnażanie

Rozmnażanie peperomii prostrata jest łatwe. Najlepiej rozmnożyć roślinę przez sadzonki pędowe pozyskane wiosną - ścinamy fragmenty pędów długości 3-5 cm i umieszczamy je w doniczkach wypełnionych świeżym podłoże (dajemy kilka sadzonek do jednej doniczki). Aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza wokół sadzonek, najlepiej przykryć je folią. Doniczki z sadzonkami ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu (temperatura powinna wynosić około 18°C). Sadzonki powinny ukorzenić się w ciągu 3 tygodni.

Innym sposobem rozmnażania peperomii prostrata jest podział rozrośniętej rośliny na 2-3 części (każdą sadzimy do osobnej doniczki, obowiązkowo z warstwą drenażu na dnie!)). Warto to robić co kilka lat dla odmłodzenia rośliny.

Gdzie postawić peperomię?

Peperomia prostrata dzięki zwisającemu pokrojowi najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo donicach ustawionych np. na półkach czy regałach.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Nasi Partnerzy polecają