Pilea Cadiera - Pilea cadierei
Pilea Cadiera to roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. Jest łatwa w uprawie, o ile spełnimy jej wymagania dotyczące światła i wilgotności. Jak uprawiać pileę Cadiera w domu?
Autor: GettyImages
Pilea Cadiera - Pilea cadierei
Pilea Cadiera pochodzi z Półwyspu Indochińskiego, w naturze rośnie w Chinach i Wietnamie jako roślina okrywowa. U nas uprawiana jest jako domowa roślina doniczkowa.
Spis treści
- Pilea Cadiera - jak wygląda?
- Pilea Cadieri - wymagania
- Pilea Cadieri - pielęgnacja
- Jak odmłodzić pileę?
- Pilea Cadieri - rozmnażanie
Pilea Cadiera - jak wygląda?
Pilea Cadiera to roślina o rozkrzewionym pokroju, dorastająca do 30-40 cm wysokości i około 20 cm szerokości. Mięsiste i kruche pędy pokryte są naprzeciwlegle ułożonymi liśćmi, które są główną ozdobą rośliny. Liście mają jajowaty kształt i około 8 cm długości, są karbowane między nerwami (nerwy rozchodzą się łukowato od podstawy i łączą się przy wierzchołku), zielone ze srebrzystymi plamkami tworzącymi efektowny wzór (ze względu na ten wzór pilea Cadiera nazywana jest czasem pileą arbuzową albo pileą aluminiową). Kwiaty pojawiają się rzadko (albo wcale), są drobne, biało-zielone i nie stanowią ozdoby rośliny.
Pilea Cadieri - wymagania
- Pilea Cadieri stanowisko. Roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje jasnego stanowiska, ale ze światłem rozproszonym. Pamiętajmy jednak, że bezpośrednie promienie słońca - zwłaszcza latem - mogą powodować przypalenie liści. Jeśli jednak światła jest zbyt mało, liście stracą swój atrakcyjny wzór.
- Pilea Cadieri temperatura. Optymalna temperatura uprawy pilei Cadiera wynosi 18-24°C przez cały rok. Roślina nie znosi zimna! Dlatego ustawmy ją w domu z daleka od przeciągów i otworów wentylacyjnych.
- Pilea Cadieri wilgotność powietrza. Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza - aby ją zwiększyć można ustawić doniczkę z rośliną na tacy wypełnionej mokrymi kamykami lub umieścić w pobliżu nawilżacz powietrza. Pilea Cadieri to doskonała roślina do terrarium i ogródków w szkle.
- Pilea Cadieri podłoże. Ziemia dla pilei powinna być przepuszczalna. Dobrym podłożem jest mieszanka uniwersalnej ziemi do roślin domowych i perlitu.
Pilea Cadieri - pielęgnacja
Podłoże w doniczce z pileą Cadieri powinno być stale lekko wilgotne od wiosny do jesieni, natomiast zimą podlewanie należy ograniczyć. Pilea nie toleruje nadmiaru i zastojów wody, dlatego konieczny jest drenaż na dnie doniczki,. Pamiętajmy, aby po podlaniu odlać nadmiar wody z podstawki. Nadmierne podlewanie spowoduje gnicie korzeni oraz więdnięcie lub odpadnięcie liści. Jeśli zdarzy się nam przelanie rośliny, należy przesadzić ją do świeżego podłoża.
Wiosną i latem roślinę należy zasilać co 2 tygodnie nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach (połową zalecanej dawki).
Przesadzać pileę należy wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce, zabieg ten wykonujemy wiosną. Przy sadzeniu rośliny zawsze należy użyć doniczki z otworami w dnie, a na dno doniczki wsypać warstwę drenażu (np. keramzyt).
Jak odmłodzić pileę?
Pilea Cadiera ma tendencję do ogałacania się od dołu z liści i szybko traci ładny, zwarty pokrój - aby go zachować i pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych liści, warto ją co jakiś czas odmładzać, uszczykując końcówki pędów (zabieg ten spowoduje rozgałęzienie pędów i zagęszczenie rośliny). Przycięte wierzchołki pędów można wykorzystać jako sadzonki (bardzo łatwo się ukorzeniają) i w ten sposób rozmnożyć roślinę.
Pilea Cadieri - rozmnażanie
Pileę Cadiera łatwo można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną. Wystarczy odciąć około 8 cm wierzchołki pędów pod węzłem (czyli miejscem, z którego wyrasta liść) i umieścić w wilgotnym podłożu. Dla utrzymania wilgotności powietrza należy doniczkę z sadzonkami przykryć folią. Sadzonki powinny ukorzenić się w ciągu miesiąca.