Scindapsus pstry - Epipremnum pictum = Scindapsus pictus

2020-11-14 17:47

Scindapsus pstry to wieloletnie, wiecznie zielone pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae), które występuje w naturze w o wilgotnym i ciepłym klimacie (Bangladesz, Tajlandia, Borneo, Jawa, Sumatra, Filipiny). U nas jest uprawiany jako pokojowa roślina doniczkowa.

Scindapsus pstry
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Scindapsus pstry

Spis treści

  1. Scindapsus pstry – opis
  2. Scindapsus pstry – uprawa
  3. Rozmnażanie scindapsusa pstrego

Scindapsus pstry – opis

Scindapsus pstry ma dekoracyjne, skórzaste liście o kształcie owalnym bądź sercowatym, koloru szmaragdowozielonego bądź srebrzystozielonego z białawymi plamkami. Wzór na liściach może być bardzo zróżnicowany: czasem jest więcej koloru zielonego, czasem srebrzystego, plamki też mogą być raz większa, innym razem mniejsze.

Z zewnętrznej strony blaszki liściowe są pokryte lekkim meszkiem (tzw. kutnerem).Pędy pnącza są dość kruche, dzięki rozmieszczonym na nich korzonkom czepnym roślina może przyczepiać się podpory (np. z palika pokrytego mchem lub włóknem kokosowym) rozkładając symetrycznie liście na boki. Roczny przyrost pędów wynosi około 30 cm. Popularną odmianą jest ‘Argyraeus’.

Scindapsus pstry – uprawa

Scindapsus pstry to roślina trudniejsza w uprawie od swojego kuzyna – epipremnum złocistego. Przede wszystkim należy zapewnić mu ciepłe stanowisko o wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej uprawiać to pnącze w domowej szklarence albo terrarium.Scindapsus pstry nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego nie wolno ustawiać go na parapetach okien od strony południowej. Optymalna do dobrego wzrostu rośliny jest temperatura mieszcząca się w granicach 21–27 st. C. Niższa temperatura jest zalecana jedynie zimą (ale nie mniej niż13 st. C).

Pamiętajmy, aby w okresie, gdy w mieszkaniu włączone jest centralne ogrzewanie, odsunąć roślinę od grzejnika i zwiększyć wilgotność powietrza (spryskując pnącze regularnie bądź wstawiając doniczkę z rośliną do podstawki wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą, pamiętając by sama doniczka nie była zanurzona w wodzie). Jeśli powietrze jest zbyt suche liście rośliny zaczynają się zwijać.

Rozmnażanie scindapsusa pstrego

Scindapsus pstry rozmnaża się z wierzchołkowych sadzonek pędowych lub odcinków łodygi z jednym pąkiem. Sadzonki pozyskuje się wiosną, łatwo ukorzeniają się w wodzie (wystarczy włożyć przycięte pędy do naczynia z wodą i po wypuszczeniu korzeni posadzić do doniczki wypełnionej podłożem) lub bezpośrednio w podłożu.

>>Przeczytaj też: Ukorzenianie sadzonek. Rośliny doniczkowe: rozmnażanie z sadzonek ukorzenianych w wodzie

Scindapsus: roślina zwisająca lub pnącaScindapsus pstry uprawia się w wiszących pojemnikach lub jako roślinę pnąca prowadzoną przy podporze (paliku, kratce itp.)

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które można prowadzić na palikach, kratkach i podporach

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Podlewanie średnio
Pokrój zwisający
Pokrój pnący
Barwa liści/igieł srebrzystozielona
Barwa liści/igieł szmaragdowozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają