Skrzydłokwiat - Spathiphyllum wallisii

2021-04-21 11:59

Skrzydłokwiat jest doniczkową rośliną pokojową o pięknych liściach i równie dekoracyjnych białych kwiatostanach. Doskonale oczyszcza powietrze ze szkodliwych toksyn, nawilża je, a także usuwa z niego zarodki pleśni. Jak dbać o skrzydłokwiat? Jak często go podlewać i przesadzać? Sprawdziliśmy!

Skrzydłokwiat
Autor: Maria Muszalska Aby „zmiękczyć” wodę z kranu, należy ją przegotować. Podlewamy nią dopiero po ostudzeniu do temperatury pokojowej.

Spis treści:

Skrzydłokwiat: niezwykły kwiat doniczkowy z białymi kwiatami

Skrzydłokwiat ma lancetowate, zielone liście, które rozchylają się na wszystkie strony ze wspólnego środka. Kolbowe kwiatostany na długich łodygach otoczone białą pochwą przypominają kształtem kwiatostany anturium. Pozostają długo dekoracyjne, powoli zieleniejąc (wtedy warto je usunąć, aby roślina nie „wysilała się” na wydanie nasion).

Nadają się na kwiat cięty – charakteryzują się dużą trwałością po ścięciu. Kwiaty skrzydłokwiatu pojawiają się przez całe lato, większe rośliny tworzą ich więcej. Roślina może także zakwitnąć zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza. Kupując skrzydłokwiat wybieramy roślinę kwitnącą, z dużą liczbą pąków kwiatowych, o intensywnie zielonych, błyszczących liściach.

Skrzydłokwiat - naturalny oczyszczacz powietrza

Skrzydłokwiat razem z dziesiątkami innych roślin został dokładnie przebadany przez specjalistów NASA. Okazało się, że wykazuje właściwości oczyszczające i filtrujące. Ta niepozorna roślina doniczkowa z białymi kwiatami doskonale radzi sobie z toksycznymi substancjami lotnymi w powietrzu. Skutecznie je pochłania, a przy tym nawilża powietrze, dzięki czemu łatwiej i lepiej się nam oddycha.

Co więcej, skrzydłokwiat może poradzić sobie również z zarodnikami pleśni znajdującymi się w powietrzu! Warto wiec zaprosić skrzydłokwiat do swojego domu, mieszkania oraz miejsca pracy. 

Skrzydłokwiat – pielęgnacja

Zimą skrzydłokwiat powinien stać w możliwie najjaśniejszym miejscu, natomiast latem w półcienistym, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimą najlepiej zapewnić temperaturę 16–18°C, latem maksymalnie 27°C, ale pod warunkiem wysokiej wilgotności powietrza.

Latem, w okresie wzrostu i kwitnienia, trzeba dokarmiać roślinę co 14 dni płynnym nawozem. Aby liście były lśniące, trzeba przecierać je wilgotną szmatką. Nie należy używać środków do nabłyszczania liści.

Skrzydłokwiat – podlewanie

Jak często podlewać skrzydłokwiat? W miesiące letnie należy podlewać 2–3 razy w tygodniu. Wysoka wilgotność powietrza przez cały rok korzystnie wpływa na roślinę – warto ją spryskiwać lub wstawić doniczkę do podstawki z wodą i kamykami lub do większego pojemnika z wilgotnym torfem.

Skrzydłokwiat – przesadzanie

Kiedy najlepiej przesadzić skrzydłokwiat? Skrzydłokwiaty najlepiej przesadzać co roku na wiosnę, do większej doniczki, zapewniając dobry drenaż. Najłatwiej rozmnożyć go przez podział rośliny wiosną. Po podziale każdą cześć sadzimy do osobnej doniczki, zapewniamy temperaturę 21°C i stawiamy w miejscu cienistym, aż do wznowienia wzrostu. Najlepiej podzielić roślinę co 3–4 lata, aby ją odmłodzić.

Skrzydłokwiat. GALERIA ZDJĘĆ

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia I - XII
Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?
Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni