Wilczomlecz białounerwiony - Euphorbia leuconeura

2021-04-22 14:40

Wilczomlecz białounerwiony pochodzi z Afryki - ze słonecznego Madagaskaru, uznawany jest za tzw. klejnot Madagaskaru. W Polsce uprawia się go jako ozdobną roślinę doniczkową. Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorobiaceae).

Wilczomlecz białounerwiony
Autor: GettyImages Wilczomlecz białounerwiony

Spis treści

  1. Wilczomlecz białounerwiony - opis
  2. Wilczomlecz białounerwiony - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Wilczomlecz białounerwiony - zastosowanie

Wilczomlecz białounerwiony - opis

Wilczomlecz białounerwiony zaliczany jest do sukulentów, uznawany jest za roślinę kaktusopodobną. Ma wzniesiony pokrój z rozłożystymi na boki liśćmi, z czasem przyjmuje krzaczasty pokrój. Osiąga od 60 do 90 cm wysokości (w naturalnym środowisku może być nawet dwa razy wyższy). Pędy są czworokątne w przekroju, zazwyczaj mało rozgałęzione. Umieszczone są w okółkach na wierzchołkach pędów liście mają łopatkowaty kształt, są duże. Na zielonej blaszce liściowej bardzo dobrze zaznaczony jest biały nerw, który równomiernie rozchodzi się na liściu.

Wilczomlecz białounerwiony kwitnie od kwietnia do maja, jednak w domowej uprawie doniczkowej zdarzają się okazy kwitnące nawet zimą. Kwiaty są małe i niepozorne, w kolorze białym. W miejscu kwiatów z czasem pojawiają się owoce - rozłupki, które same pękają i wyrzucają nasiona na odległość 20-30 cm.

Uwaga! Niestety, wilczomlecz białounerwiony jest rośliną trującą. Liście, łodyga jak i nasiona zawierają trujący sok, który szybko może spowodować spustoszenie w organizmie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dlatego jeśli decydujemy się na posiadanie tej rośliny, starajmy się ją umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Wilczomlecz białounerwiony - warunki uprawy i pielęgnacja

Wilczomlecz białounerwiony najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, jednak słońce powinno być rozproszone. Podłoże, umiarkowanie żyzne, dobrze zdrenowane i średnio wilgotne. W okresie zimowym roślinę należy ustawić z dala od grzejników i kaloryferów. Nie lubi ona zalewania (sprzyja rozwojowi chorób grzybowych).Wilczomlecz białounerwiony należy do roślin o szybkim tempie wzrostu. Dlatego trzeba monitorować wzrost rośliny i w zależności od potrzeb przesadzać ją do większego pojemnika. Idealny termin do przesadzania to wiosna lub lato. Na wiosnę można wzmocnić go nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla sukulentów. Roślinę rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion. Z racji tego, że "strzela" nasionami może zdarzyć się tak, że w sąsiedniej doniczce zacznie kiełkować wilczomlecz.

Wilczomlecz białounerwiony - zastosowanie

Wilczomlecz białounerwiony w naszym kraju uprawiana jest wyłącznie jako pokojowa roślina doniczkowa. To ciekawa ozdoba wnętrz. Na okres letni można wynieść ją na taras lub balkon, a nawet wstawić do ogrodu. Jednak pamiętajmy o tym, że jest trująca i może stać się niebezpieczna dla zwierząt jak i ludzi.

Poznaj inne wilczomlecze do uprawy w doniczkach:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Termin kwitnienia IV - V
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 90 cm

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają