DRZEWA LIŚCIASTE

Bez drzew nie byłoby życia. Ich rola w ekosystemie jest niesamowicie ważna, choć my doceniamy je głównie latem, gdy zielone liście dają zbawienny cień. Jakie są najpopularniejsze gatunki drzew liściastych? Co warto o nich wiedzieć i które z nich sprawdzą się najlepiej w domowym ogrodzie?

Drzewa liściaste - dobro, o które należy dbać

Drzewa przeprowadzają proces fotosyntezy na ogromną skalę dlatego tak skutecznie produkują tlen. Już jeden hektar lasu liściastego może wytworzyć aż 700 kg tlenu, zaś jedno drzewo zaspokaja zapotrzebowanie na tlen u 10 osób. Dzięki drzewom możemy więc oddychać, to one stabilizują nasz klimat, ale to nie wszystko.

Drzewa liściaste stanowią środowisko życia dla zwierząt i roślin. Są źródłem pokarmu i budulcem dla organizmów, wpływają także na różnorodność biologiczną w naszym środowisku. Tam, gdzie one, tam toczy się życie, dlatego tak ważne jest, by dbać o drzewa. To one wspomagają utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, stają się barierą dla zanieczyszczeń i naturalną zaporą przed ulewnymi deszczami czy wichurami.

Gatunki drzew liściastych, które na pewno spotkacie w Polsce

· Dąb – potężne i okazałe drzewo liściaste z rodziny bukowatych, którego średnica może przekroczyć 3 metry, a wysokość nawet 30 metrów! To najgrubszy gatunek drzewa, jaki spotkacie w polskich lasach. Cechuje je długowieczność (żyją nawet 1000 lat) i solidność, bo skutecznie opierają się anomaliom pogodowym. Warto wiedzieć, że sam dąb ma aż 200 podgatunków!

· Buk – jest drzewem wieloletnim, podobnie jak dąb może osiągnąć wysokość 40 metrów. Lubi zacienione stanowiska.

· Klon – drzewo liściaste popularne w lasach, parkach, na skwerach i w domowych ogrodach. Osiąga zazwyczaj wysokość ok. 25 metrów.

· Brzoza – występuje na terenie całego kraju. Osiąga od 10 do 20 metrów wysokości. Młode brzozy mają białą korę, która z biegiem lat grubieje i pęka. Jej liście słyną ze swoich właściwości leczniczych, można robić z nich napary. Popularny jest również sok z brzozy.

· Olcha – może osiągnąć około 30 metrów wysokości. To drzewo liściaste posiada czarną, spękaną korę i rozłożystą koronę. To również bardzo popularne drzewo liściaste, które spotykamy w parkach lub skwerach.

· Topola – ma ciemnobrązową, spękaną korę i rozłożystą koronę. Osiąga maksymalnie 30 metrów wysokości.

· Lipa – kolejne drzewo liściaste, które z łatwością spotkacie na terenie całego kraju. Osiąga od 20 do 30 metrów wysokości. Lipa drobnolistna posiada kwiaty (kwitnie w czerwcu i lipcu, których owocem jest kulisty orzeszek. Jest drzewem miododajnym.

· Wierzba – w Polsce spotkamy dwie odsłony: wierzbę białą i iwę. Posiada właściwości lecznicze, zawarte głównie w korze. Najwyższe drzewa liściaste osiągają do 30 metrów wysokości.

· Wiąz – zwany pospolitym lub polnym, osiąga wysokość do 25 metrów. Kwitnie wiosną, w marcu i kwietniu.

· Jesion – drzewo liściaste wieloletnie i wiatropylne, spotykane najczęściej w lasach. Osiąga do 30 metrów wysokości. Jest wyjątkowo wytrzymałym drzewem, świetnie radzi sobie w czasie suszy.

To oczywiście nie wszystkie gatunki drzew liściastych, które są w Polsce popularne. Warto dodać jeszcze jarząb, garb pospolity, ambrowiec amerykański, czeremchę - a to zaledwie kilka przykładów!

Drzewa liściaste, które warto posadzić w ogrodzie

Wybór jest duży. Warto zainteresować się drzewami liściastymi, które dają owoce. Do tych najpopularniejszych zaliczymy oczywiście jabłoń, gruszę, wiśnię, czereśnię, ale też brzoskwinię, czy śliwę. Jeżeli zależy wam na drzewach ze względu na ich piękno i cień, wybierzcie takie, które pięknie kwitną! Przykładem będzie głóg szkarłatny, surmia wielkokwiatowa, judaszowiec kanadyjski lub kasztanowiec czerwony. Kupując sadzonki, upewnijcie się, jaka gleba będzie dla nich najlepsza oraz czy drzewo woli słoneczne czy zacienione stanowisko. Trzeba również pamiętać o tym, że miną lata, zanim młode drzewo urośnie i zacznie dawać dużo cienia.

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z sadzeniem drzew liściastych w ogrodzie, najlepiej postawić na gatunki drzew liściastych, które świetnie odnajdą się w każdych warunkach. Dobrym przykładem jest jarząb pospolity, czyli jarzębina. Zniesie każde stanowisko i poradzi sobie na każdej glebie, nie wymaga też żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. No i daje owoce, które po zamrożeniu nadają się do spożycia, po wcześniejszej obróbce.