Lipa holenderska 'Pallida' - Tilia x europaea 'Pallida' = T. intermedia 'Pallida' = T. vulgaris 'Pallida' = T. hollandica 'Pallida'

2022-03-08 14:05

Lipa holenderska 'Pallida' to odmiana drzewa liściastego należącego do rodziny ślazowatych (Malvaceae), dawniej zaliczanego do rodziny lipowatych (Tiliaceae). Jest to mieszaniec międzygatunkowy, powstały ze skrzyżowania lipy drobnolistnej (Tilia cordata) z lipą szerokolistną (Tilia platyphyllos), dzięki czemu posiada cechy obu tych gatunków. Jest zwana również lipą królewską, szczególnie rozpowszechniona w Europie Zachodniej pod nazwą Kaiserlinde (w Niemczech) lub Koningslinde (w holandii).

Spis treści

  1. Lipa holenderska 'Pallida' - opis
  2. Lipa holenderska 'Pallida' - kwitnienie
  3. Lipa holenderska 'Pallida' - stanowisko i podłoże
  4. Lipa holenderska 'Pallida' - zastosowanie
  5. Lipa holenderska 'Pallida' - rozmnażanie

Lipa holenderska 'Pallida' - opis

Lipa holenderska 'Pallida' jest dużym drzewem, dorastającym do 30m wysokości i 10-15m szerokości, o gęstej, rozłożystej, regularnej, szerokojajowatej lub kulistej koronie. Początkowo drzewo ma wzniesione, gęsto ułożone gałęzie, tworzące stożkowatą koronę, z przewodnikiem wyraźnie zaznaczonym do samego jej szczytu. W starszym wieku korona staje się rozłożysta, a przewodnik jest mniej zaznaczony. Gałęzie, nawet w starszym wieku są proste, bez tendencji do przewisania. Wzrost intensywny, 25-50cm rocznie.

Lipa holenderska 'Pallida' ma szarobrązową lekko spękana korę. Młode przyrosty i pąki są czerwonawej barwy. System korzeniowy lip jest silny i dobrze rozwinięty, dzięki czemu przesadzanie drzew (nawet starszych) z bryła ziemi jest stosunkowo niekłopotliwe, a procent przyjęć jest dość wysoki. Lipa holenderska 'Pallida' szczególnie dobrze znosi cięcie, strzyżenie i formowanie.

Po cięciu silnie odrasta, a ścięte drzewa tworzą formy wielopniowe. Liście duże (około 10cm dł.), skrętolegle ułożone na pędach, sercowate do szerokojajowatych, często niesymetryczne u nasady, o ostro piłkowanych brzegach blaszek liściowych, wcześnie się rozwijają, jesienią żółkną, ale długo pozostają na drzewie. Wierzchnia strona liści - żywozielona, naga, nieco błyszcząca. Spodnia strona blaszek liściowych jest jaśniejsza, żółtawa do niebieskozielonej, słabo owłosiona w młodości, w starszym wieku widoczne są jedynie kępki włosków w kątach nerwów.

Lipa holenderska 'Pallida' - kwitnienie

Podobnie jak u lipy wielkolistnej nerwy 3 rzędu są dobrze widoczne (szczególnie na spodniej stronie blaszki liściowej), niemalże równolegle rozmieszczone względem siebie. Kwiaty lipy są obupłciowe, pięciokrotne. Zarówno płatki korony, jak i działki kielicha żółtawe lub białawe.

Kwiaty zebrane po 5-10 w zwisające pionowo wierzchotki, wyposażone w języczkowatą szerokolancetowata, całobrzegą, siateczkowato unerwioną podsadkę, przyrośniętą do osi kwiatostanu. Okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca (po lipie szerokolistnej, ale przed drobnolistną).

Kwiaty, o intensywnym, słodkim zapachu wabią masowo owady zapylające. Na przełomie września i października zawiązują się grubościenne, buławkowate lub niemalże kuliste owoce - orzeszki, pokryte filcowatym kutnerem i opatrzone skrzydełkiem, słabo żeberkowane, zazwyczaj płone (nie zawiązują nasion).

Lipa holenderska 'Pallida' - stanowisko i podłoże

Lipa holenderska 'Pallida' najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, niezbyt suchych, choć przeciętnych glebach, jest nieco mniej wymagająca niż lipa szerokolistna. Lubi słońce, znosi półcień. Jest gatunkiem ciepłolubnym, choć odpornym na mróz.

Odmiana ta jest mniej wrażliwa na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze i wiatry. W takich warunkach lipa holenderska 'Pallida' staje się nieco podatna na ataki szkodników, ale odmiana 'Pallida 'wykazuje na nie większą odporność niż większość lip, dotyczy to w szczególności przędziorków.

Lipa holenderska 'Pallida' - zastosowanie

Lipa holenderska 'Pallida' to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów, szczególnie wartościowa w dużych założeniach naturalistycznych i zadrzewieniach w otwartym krajobrazie. W miastach doskonała do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, jako soliter lub drzewo alejowe. Odpowiednia do sadzenia przy ulicach i na terenach o niezbyt wysokim poziomie zanieczyszczeń, jedna z najlepszych lip alejowych, doskonała również do tworzenia topiarów (strzyżonych form geometrycznych).

Lipa holenderska 'Pallida' - rozmnażanie

Lipa holenderska 'Pallida' może być rozmnażana wegetatywnie, przez  okulizację na przełomie lipca i sierpnia lub szczepienie w koronie przeprowadzane wczesną wiosną.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 30 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój stożkowaty
Pokrój kulisty
Pokrój regularny
Nasi Partnerzy polecają