Skrzydłorzech kaukaski (jesionolistny) - Pterocarya fraxinifolia

2020-07-16 15:41

Skrzydłorzech kaukaski rośnie w stanie naturalnym w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Rosji oraz na Zakaukaziu. Do Europy trafił w XVIII wieku. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny orzechowatych (Juglandaceae).

Skrzydłorzech kaukaski
Autor: www.gettyimages.com Skrzydłorzech kaukaski

Spis treści

  1. Skrzydłorzech kaukaski - opis
  2. Skrzydłorzech kaukaski - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Skrzydłorzech kaukaski - zastosowanie

Skrzydłorzech kaukaski - opis

Skrzydłorzech kaukaski to dość szybko rosnące drzewo o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Drzewo dorasta do 35 m wysokości. Kora jest szarobrązowa, często spękana. Młode pędy są owłosione, z dużymi przetchlinkami. Zielone, nieparzystopierzaste liście składają się nawet z 25 listków. Górna strona blaszki liściowej ciemnozielona i błyszcząca, dolna - matowa i owłosiona. Liście jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Roślina tworzy odrosty korzeniowe.

Skrzydłorzech kaukaski kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, zebrane w kwiatostany - tzw. kotki - dorastające nawet do 50 cm długości (żeńskie są dłuższe od męskich). Owocem są uskrzydlone orzeszki, które pojawiają się we wrześniu lub październiku. Zwisające owocostany mają nawet do 40 cm długości.

Skrzydłorzech kaukaski - warunki uprawy i pielęgnacja

Najlepsze dla skrzydłorzecha jest miejsce półcieniste. Gleba powinna być próchnicza i dobrze wilgotna oraz przepuszczalna. Drzewo bardzo dobrze toleruje długotrwałą wilgoć, nawet zalewanie nie jest dla niego dużym problemem. Jest średnio odporny na mróz.Skrzydłorzech kaukaski nie jest trudny w uprawie. Raz na jakiś czas, zwłaszcza w okresie wiosennym, można wzmacniać go nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Nie wymaga cięcia, ponieważ korona sama bardzo ładnie rośnie. Skrzydłorzech kaukaski rozmnaża się z nasion lub przez odrosty korzeniowe.

Skrzydłorzech kaukaski - zastosowanie

Skrzydłorzech kaukaski sprawdzi się jako drzewo parkowe lub ogrodowe, jednak należy dla niego przeznaczyć dużo miejsca. Dobrze sadzić go w grupie. Sprawdzi się również w towarzystwie innych drzew parkowych, może też być tłem dla krzewów. Będzie dobrą ozdobą dla terenów bagiennych i nadrzecznych, gdzie panuje duża wilgotność podłoża. Drewno skrzydłorzecha kaukaskiego może być wykorzystywane do produkcji celulozy. Z racji nietypowej budowy chętnie jest fotografowane.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość do 35 m
Barwa kwiatów zielonożółtobiała
Nasi Partnerzy polecają