Styrakowiec japoński - Pterostyrax hispida

2020-07-16 15:40

Styrakowiec japoński pochodzi z Azji (z Chin i Japonii). W Polsce nie występuje w stanie dzikim, można go spotkać w zbiorach kolekcjonerskich. Należy do rodziny styrakowatych (Styracaceae).

Styrakowiec japoński
Autor: www.gettyimages.com Styrakowiec japoński

Spis treści

  1. Styrakowiec japoński - opis
  2. Styrakowiec japoński - warunki uprawy
  3. Styrakowiec japoński - pielęgnacja
  4. Styrakowiec japoński - zastosowanie

Styrakowiec japoński - opis

Styrakowiec japoński to drzewo liściaste o luźnym, naturalnym, z czasem lekko stożkowym pokroju. W naturalnych stanowiskach dorasta do 10 m wysokości, u nas osiąga do 5 m. Ma bardzo duże liście, których długość dochodzi nawet do 20 cm, są owalne, w kolorze intensywnie zielonym. Okres kwitnienia styrakowca rozpoczyna się w maju i trawa do lipca, wszystko zależy od warunków pogodowych. Kwiatostany są niezwykle ozdobne - są duże, składają się z białych, dzwonkowatych kwiatów, które mają duże pręciki wystające ponad koronę kwiatów. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się szczeciniaste owoce zebrane w kiście. zazwyczaj utrzymują się na roślinie aż do zimy.

Styrakowiec japoński - warunki uprawy

Stanowisko pod uprawę styrakowca powinno być słoneczne lub półcieniste, dalekie od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Roślina niestety bywa uszkadzana przez jesienne mrozy, dlatego jeśli mamy taką możliwość lepiej ją okrywać na zimę. Dość szybko jednak regeneruje się po takich uszkodzeniach. Nie jest podatna na choroby oraz szkodniki.

Styrakowiec japoński - pielęgnacja

Jeśli nasz okaz zbytnio się rozrośnie, wtedy można zastosować cięcie, które najlepiej przeprowadzać jesienią lub zimą. Roślina rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki pędowe, wierzchołkowe.

Styrakowiec japoński - zastosowanie

Styrakowiec japoński idealnie sprawdzi się jako soliter posadzony na tle zielonego trawnika. Wtedy najlepiej będzie mogła pokazać swój potencjał. Może zostać wykorzystana również jako żywopłot. Raczej rzadko spotykana w przydomowych ogrodach, zdecydowanie częściej w ogrodach botanicznych lub arboretach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój regularny
Pokrój stożkowy
Wysokość do 50 m
Nasi Partnerzy polecają