IGLAKI
Iglaki to wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie dla większości terenów. Są zawsze zielone, można stworzyć z nich żywopłot, ozdobią skalniaki, staną się atrakcyjną ozdobą każdego ogrodu. I przy okazji są łatwe w pielęgnacji, nie trzeba też grabić opadłych liści. Które z nich cieszą się największą popularnością?
Iglaki, czyli zieleń przez okrągły rok
Większość iglaków posiada igły zimnotrwałe, które nie opadają i zachowują swój kolor przez wszystkie pory roku (wyjątek stanowi jedynie modrzew). W naszym klimacie to wielki atut, dlatego iglaki do ogrodu są tak dobrym pomysłem. Do tych najpopularniejszych zaliczymy między innymi jodłę pospolitą, świerk pospolity, cyprysik lawsona, czy biotę wschodnią.
Pielęgnacja iglaków
Ich uprawa nie jest wielkim wyzwaniem, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Iglaki kończą swój sezon wegetacyjny na przełomie sierpnia i września. Jeżeli więc chcemy wykonać cięcie, trzeba to zrobić wcześniej.
Iglaki podlewamy również zimą, ale tylko w ciepłe dni. A to dlatego, że iglaki odparowują wodę (transpirują). Dzięki temu igły nie będą brązowieć i opadać. Oprócz tego, w sezonie zimowym warto podwiązać korony sznurkiem, aby zalegająca warstwa śniegu nie połamała pędów iglaków.
Iglaki do ogrodu
Iglaki to wdzięczne rośliny do budowania wymarzonego ogrodu. Osiągają różną wielkość - od takich, które nazywamy krzewami płożącymi (będą miały nie więcej niż 80 cm), po giganty sięgające nawet 40 m wysokości. Nie musicie się jednak obawiać zbyt dużych drzew: w sklepach ogrodniczych dostaniecie iglaki, które osiągną około 2 metry wysokości i będą wzrastać przez lata.
Wysokie iglaki
Będą miały więcej niż 15 metrów wysokości. Należą do nich m.in.: sosna kalifornijska, jodła koreańska, świerk pospolity, świerk kłujący, jodła kaukaska, modrzew europejski czy daglezja zielona. Ponieważ to naprawdę potężne drzewa, najlepiej sprawdzą się w dużych ogrodach, gdzie będziemy mogli dać im odpowiednią przestrzeń do rozrostu.
Niskie iglaki
Ich wysokość nie przekroczy 15 metrów. Zaliczymy do nich m.in.: cis pospolity, żywotnik wschodni, żywotnik zachodni, choinę kanadyjską, czy cypryśnik błotny. Tych iglaków również nie należy sadzić zbyt ciasno, chyba, że chcemy uzyskać z nich żywopłot.
Do niskich iglaków zaliczymy również te, które osiągają tylko kilka metrów wysokości: sosnę ościstą, jodłę górską, jałowiec pospolity, czy jałowiec skalny.
Jeżeli szukacie iglaków, które nie urosną na więcej niż 2 metry, dobrym wyborem będzie świerk pospolity, jodła balsamiczna, modrzew europejski lub mikrobiota syberyjska.
Które iglaki do ogrodu nadadzą się na żywopłot?
Tu najlepiej sprawdzą się odmiany kolumnowe, a więc cis pospolity, żywotnik zachodni, świerk pospolity czy głowocis japoński.
Jakie wymogi mają iglaki?
Większość iglaków lubi nasłonecznione stanowiska. Są jednak wyjątki, na przykład świerk kaukaski, cyprysik groszkowy, żywotniki i choina różnolistna.
Iglaki lubią również różne rodzaje gleb. Sosna karłowa, sosna pospolita czy świerk pospolity najlepiej odnajdą się na glebie kwaśnej, z kolei cis pospolity, jodła jednobarwna, modrzew europejskim sosna limba czy sosna żółta lubią gleby wapienne. Wiele gatunków iglaków, takich jak sosna pospolita samoczynnie zakwasza glebę. Warto o tym pamiętać, sadząc obok siebie różne odmiany.
Dlaczego iglaki do ogrodu są ciekawym urozmaiceniem?
Poza tym, że to wytrzymałe rośliny (w zimę zniosą temperaturę nawet do minus 20 stopni), to mnogość gatunków sprawia, że jest w czym wybierać. Iglaki mają różne kształty i odcienie: począwszy od butelkowej zieleni, poprzez niebieski, żółty, a nawet biały. Dzięki temu w ogrodzie zrobi się zielono, a jednak, nie będzie nudno!
Jak kupować iglaki?
Przede wszystkim zwracając uwagę na to, jakich warunków glebowych potrzebują i jak bardzo się rozrosną. Te zbyt wybujałe mogą w przyszłości stać się problemem, zwłaszcza w mniejszych ogrodach. Najlepiej kupować drzewka w pojemnikach, co daje gwarancję, że korzenie nie są uszkodzone.
Sadząc iglaki do ogrodu, należy wykopać dołek trzykrotnie głębszy od bryły korzeniowej. Wyjmując bryłę z pojemnika uważajmy, by nie naruszyć korzeni. Po zasadzeniu, drzewko najlepiej podlać, a ziemię wokół wysypać korą sosnową.
Jeżeli ziemia w ogrodzie nie jest najlepszej jakości, warto zastosować specjalną mieszankę do roślin iglastych. Kupicie ją oczywiście w sklepach ogrodniczych.