Jałowiec łuskowaty 'Holger' - Juniperus squamata 'Holger'

2020-07-16 15:51

Jałowiec łuskowaty 'Holger' to odmiana wyhodowana w Szwecji przez Jensena Holgera. Jest chętnie sadzona w Polsce. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Jałowiec łuskowaty 'Holger'
Autor: GettyImages Jałowiec łuskowaty 'Holger'

Spis treści

  1. Jałowiec łuskowaty 'Holger' - opis
  2. Jałowiec łuskowaty 'Holger' - warunki uprawy
  3. Jałowiec łuskowaty 'Holger' - pielęgnacja
  4. Jałowiec łuskowaty 'Holger' - zastosowanie

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - opis

Jałowiec łuskowaty 'Holger' ma rozłożysty, płożący pokrój. Osiąga od 30 do 50 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Pędy dość sztywne, gęste, rozkładają się na boki. Srebrzystoniebieskie, kłujące igły zebrane po 3 sztuki w okółku, młode przyrosty mają złocistożółty kolor. Taka zmienność kolorystyczna powoduje, ze roślina jest niezwykle ciekawym okazem w ogrodzie.

>> Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - warunki uprawy

Jałowiec łuskowaty 'Holger' jest łatwy w uprawie. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Wskazane są gleby lekkie, piaszczyste, średnio żyzne, choć nawet gleby jałowe nie są dla niego przeszkodą. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i suszę, ma także dużą tolerancję co do pH podłoża. Jałowiec łuskowaty ‘Holger’ jest w pełni mrozoodporny. Płytki system korzeniowy powoduje, że nie lubi przesadzania.

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - pielęgnacja

Jałowiec łuskowaty ‘Holger’, podobnie jak inne odmiany tego gatunku, dobrze znosi cięcie. Nie wymaga nawożenia, ponieważ i bez tego zabiegu rośnie dość szybko i ładnie się krzewi. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierane latem.

>> Przeczytaj też: Jałowce o różnym pokroju: płożące, kolumnowe, zwisające

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - zastosowanie

Jałowiec łuskowaty ‘Holger’ sprawdzi się jako roślina okrywowa, na rabaty skalne, bylinowe i wrzosowiska. Można go wykorzystać w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej (ze względu na dużą tolerancję stężenia metali ciężkich w glebie i w powietrzu). Nadaje się do uprawy w pojemnikach - będzie ciekawą ozdobą na balkony lub tarasy.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 30 cm - 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł srebrzystoniebieska
Pokrój płożący się
Barwa liści/igieł złocistożółta
Nasi Partnerzy polecają