Jodła balsamiczna 'Nana' - Abies balsamea ‘Nana’

2020-07-16 15:50

Jodła balsamiczna 'Nana' to drzewo o nieznanym pochodzeniu. Pierwszy raz opisana została w Kanadzie w 1866 roku przez Johna Nelsona. W Polsce dość popularna. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Jodła balsamiczna 'Nana'
Autor: GettyImages Jodła balsamiczna 'Nana'

Spis treści

  1. Jodła balsamiczna 'Nana' - opis
  2. Jodła balsamiczna 'Nana' - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Jodła balsamiczna 'Nana' - zastosowanie

Jodła balsamiczna 'Nana' - opis

Jodła balsamiczna 'Nana' to wolno rosnący krzew iglasty, zimozielony. Ma wzniesiony, zwarty, z czasem kulisty pokrój korony. Osiąga od 50 do 60 cm wysokości oraz do 100 cm szerokości. Pędy są dość krótkie i gęsto ułożone. Igły ciemnozielone, od góry błyszczące, płaskie, niekłujące, od spodu mają dwa białe paski, układają się promieniście wokół pędu. Po roztarciu w palcach igły wydzielają przyjemny balsamiczny zapach. Roślina nie wydaje szyszek.>> Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

Jodła balsamiczna 'Nana' - warunki uprawy i pielęgnacja

Jodła balsamiczna 'Nana' lubi miejsca półcieniste lub zupełnie ocienione, ale ciepłe. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, a także na mróz, choć młode okazy mogą przemarzać, dlatego lepiej okrywać je na zimę. Niestety, jodła balsamiczna jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza. Bardzo dobrze znosi cięcie i szybko się regeneruje. Roślina wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji, ponieważ ma płytki system korzeniowy. Najczęściej rozmnaża się przez szczepienie lub przez sadzonkowanie.

Jodła balsamiczna 'Nana' - zastosowanie

Jodła balsamiczna 'Nana' sprawdzi się jako okaz przydomowy - posadzona w towarzystwie innych krzewów czy drzew iglastych wygląda bardzo ładnie. Może być ładnym tłem dla niższych roślin ozdobnych. Doskonały iglak do małych ogrodów. Ze względu na mały przyrost roczny z powodzeniem można uprawiać ją w pojemnikach. Będzie ciekawą propozycją na balkony, tarasy czy patio. W okresie Bożego Narodzenia po przyozdobieniu może pełnić funkcję miniaturowej choinki. Nadaje się do formowania na bonsai.

>> Przeczytaj też: jak wybrać roślinę do formowania bonsai

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Wysokość 50 cm - 60 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój płaskokulisty
Nasi Partnerzy polecają