Sosna górska (kosodrzewina) var. pumilio - Pinus mugo var. pumilio

2022-03-30 14:33

Sosny górskie, nazywane kosodrzewinami lub kosówkami, to wytrzymałe i bardzo zmienne w formie krzewy lub drzewa, często rosnące w formie płożącej. Z reguły mają mocny, krótki pień i liczne, nierzadko powyginane gałęzie.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Pumilio'
Autor: Mariusz Bykowski Sosna górska (kosodrzewina) var. pumilio

Spis treści

  1. Sosna karłowata
  2. Kosodrzewina pumilio – uprawa
  3. Kosodrzewina w ogrodzie

Kosodrzewina ze względu na małe wymagania i dużą odporność na niesprzyjające warunki jest cennym gatunkiem rośliny iglastej, znakomicie nadającym się do uprawy w ogrodach. W uprawie spotykane są najczęściej jej liczne odmiany, z wyjątkiem niskiej formy krzewu określanej jako „var. pumilio”, która uznawana jest za swoistą odmianę botaniczną gatunku.

Sosna karłowata

Sosna górska var. pumilio jest formą karłową o rozłożystym, krzaczastym i niemal płożącym pokroju. Jej pędy wzniesione są do góry i osiągają wysokość około 1 m, natomiast gałęzie trzymają się bliżej ziemi, rozrastając się na szerokość nawet do 3 m. Sosna górska var. pumilio rośnie wolno i ma dość krótkie, kłujące, ciemnozielone igły, wyrastające parami ułożonymi na pędach w nieregularne okółki. Jesienią na krzewie pojawiają się też niewielkie, początkowo niebieskobordowe, później brązowe szyszki, które stanowią dodatkowy element dekoracyjny rośliny.

Kosodrzewina pumilio – uprawa

Pinus mugo pumilio to odmiana wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki. Nie ma żadnych szczególnych oczekiwań w stosunku do podłoża i dobrze rośnie na większości typowych gleb ogrodowych. Dobrze znosi niskie temperatury, wiatr, przejściową suszę i zanieczyszczenie powietrza, ale oczekuje słonecznego stanowiska uprawy.

Kosodrzewina w ogrodzie

Kosodrzewina pumilio wiosennych przyrostów. Ze względu na duże zdolności przystosowawcze i małe wymagania uprawowe, sosna górska var. pumilio ma szerokie zastosowanie w ogrodach. Znakomicie nadaje się do umacniania skarp lub sadzenia w dużych ogrodach skalnych i alpinariach, ale może być też wykorzystywana jako roślina okrywowa lub niski krzew żywopłotowy. Odmiana dobrze prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w grupie. Sosna kosodrzewina pięknie wygląda także w ogrodach orientalnych i nadaje się do uprawy pojemnikowej. Pozyskując sosnę górską do uprawy, należy jednak pamiętać, że na stanowiskach naturalnych jest ona objęta ochroną, dlatego należy jej szukać u hodowców lub w szkółkach.

Poznaj odmiany sosny górskiej:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 1 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają