Sosna limba - Pinus cembra

2022-04-11 14:31

Sosna limba jest to drzewo iglaste, występujące w naturze w górach w centralnej Europie, a także na obszarze Alp i Karpat. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Roślina jest rzadko uprawiana, gdyż nasiona są trudne do zdobycia, a drzewo rośnie bardzo wolno.

Sosna limba
Autor: www.thinkstockphotos.com Sosna limba

Spis treści

  1. Sosna limba - opis sosny
  2. Sosna limba - wymagania i pielęgnacja
  3. Sosna limba - zastosowanie w ogrodzie

Sosna limba - opis sosny

Sosna limba jest drzewem długowiecznym. Tworzy gęstą, regularną koronę, początkowo w kształcie stożka, która  z czasem staje się cylindryczna lub jajowata. Pędy są wysoko wzniesione. Roślina dorasta do 25-30 m wysokości. Kora na młodych egzemplarzach jest gładka, szarozielona, z czasem staje się podłużnie spękana. Igły sosny limby są zielone, ostro zakończone i długie (6-8 cm), zebrane po pięć w pęczkach. Na końcach pędów mienią się na niebiesko.Sosna limba kwitnie od maja do czerwca - w zależności od miejsca występowania.

Jest roślina jednopienną: kwiatostany męskie są czerwone, żeńskie żółte. Szyszki są jajowate, początkowo w kolorze niebieskobrązowym, z czasem całe brązowieją. W pełni rozwinięte są dopiero w trzecim roku od posadzenia. Wewnątrz szyszek znajdują się orzeszkowate, brązowe nasiona, które są jadalne. W Polsce w stanie dzikim sosna limba występuje wyłącznie w Tatrach. Jest gatunkiem objętym ochroną.Ciekawe odmiany sosny limby:

  • ‘Globe’ - forma karłowa o pokroju zwartym, dorasta do 2 m wysokości,
  • ‘Aurea’ - o igłach w kolorze lekko żółtym.

Sosna limba - wymagania i pielęgnacja

Sosna limba nie jest trudne w uprawie. Drzewo preferuje stanowisko słoneczne, z glebą przewiewną, żyzną i wilgotną. Jednak na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych radzi sobie równie dobrze. Jest odporna na niskie temperatury oraz na wiatry. Toleruje duże zanieczyszczenie powietrza, pojawiające się w mieście. Dobrze pamiętać o tym, że gdy rośnie na glebie mocno wapiennej jej igły żółkną. Przy pielęgnacji tej rośliny, przede wszystkim pamiętajmy o kwaśnym podłożu dla  tego drzewa. Warto raz na jakiś czas wzmocnić roślinę nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla iglaków. W okresach dużej suszy nie zapominajmy o regularnym podlewaniu.

Sosnę limbę można rozmnażać z nasion, jednak jest to proces dość trudny i o wiele prościej kupić małe drzewo w centrum ogrodniczym.

Sosna limba - zastosowanie w ogrodzie

Jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych sosen na rynku. Idealnie sprawdza się jako soliter, ze względu na gęstą i zwartą koronę. Sosnę limbę można często spotkać w parkach, rezerwatach czy przy starych dworach. Ze względu na swój powolny wzrost, doskonale nadaje się do małych ogrodów oraz do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Z powodzeniem można ją formować jako drzewko bonsai. Drewno limby jest plastyczne i miękkie, często wykorzystuje się je w stolarstwie.

Poznaj inne sosny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowy
Wysokość 25 m - 30 m
Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?