Sosna wejmutka - Pinus strobus

2022-04-01 14:15

Sosna wejmutka pochodzi z północnej oraz wschodniej części Ameryki Północnej (z USA oraz Kanady). W Polsce często można spotkać ją w ogrodach. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Sosna wejmutka
Autor: www.gettyimages.com Sosna wejmutka

Spis treści

  1. Sosna wejmutka - opis
  2. Sosna wejmutka - warunki uprawy
  3. Sosna wejmutka - pielęgnacja
  4. Sosna wejmutka - zastosowanie

Sosna wejmutka - opis

Sosna wejmutka to drzewo iglaste. Ma stożkowatą, z czasem spłaszczoną koronę i smukły pokrój. Dorasta do 15 m wysokości. Luźno rozmieszczone gałęzie odchodzą od pnia niemal pod kątem prostym. Kora sosny wejmutki jest szara i spękana. Niebieskozielone igły są zebrane po pięć sztuk w krótkopędzie. Są one giętkie, nie kują i najczęściej osiągają 7-10 cm długości. Okres kwitnienia sosny wejmutki trwa od maja do czerwca.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych elementów sosny wejmutki są szyszki: męskie mają walcowaty kształt, przybierają kolor żółty, nie mają dużych rozmiarów, pojawiają się w grupie przy nasadzie młodych pędów. Szyszki żeńskie są zdecydowanie większe osiągają rozmiar nawet do 20 cm, znajdują się na szczytach pędów w górnej partii korony. Mają brązowy kolor i cylindryczny kształt, zwisają z drzewa. Brązowe nasiona mają około 5 mm, opatrzone skrzydełkami.Ciekawe odmiany sosny wejmutki:

  • ‘Bennett OculusDraconis’ – odmiana nieduża, osiąga maksymalnie 2 m wysokości, ma stożkowaty pokrój,
  • ‘Bergman’s Mini’ – atrakcyjna karłowa odmiana o kulistym pokroju, sprawdzi się przede wszystkim w małych ogrodach.

Sosna wejmutka - warunki uprawy

Sosna wejmutka nie ma dużych wymagań uprawowych. Bardzo dobrze czuje się zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Gleby powinny być żyzne, najlepiej o lekko kwaśnym pH. Zdecydowanie nie służą jej gleby zasadowe, szybko może prowadzić to do żółknięcia rośliny, a w efekcie do jej zamierania. Sosna wejmutka jest silnie mrozoodporna. Jest wrażliwa na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

Sosna wejmutka - pielęgnacja

Sosna wejmutka nie lubi dużych zanieczyszczeń powietrza, dlatego raczej nie jest polecana jest do zieleni miejskiej. Nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli sadzimy drzewo do ogrodu postarajmy się zadbać o lekko kwasowe podłoże, to bardzo ułatwi uprawę. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez sadzonkowanie.

Sosna wejmutka - zastosowanie

Sosna wejmutka bardzo dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin iglastych, np. sosny limby, kosodrzewiny czy sosny czarnej. Nadaje się zarówno do małych, jak i dużych, a nawet do parków, ale oddalonych od centrum miasta. Sosna wejmutka może być wybrana na choinkę na Boże Narodzenie. Drewno sosny wejmutki bardzo często wykorzystywane jest do tworzenia skrzynek lub palet.

Poznaj inne sosny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 10 m - 15 m
Podlewanie średnio
Pokrój stożkowy
Barwa liści/igieł niebieskozielona