Gomfrena kulista - Gomphrena globosa

2022-07-28 8:41

Gomfrena kulista pochodzi ze strefy międzyzwrotnikowej. W wielu miejscach na ziemi, np. w Azji, występuje jako roślina zdziczała. W Polsce gomfrena jest słabo znana. Roślina należy do rodziny szarłatowatych (Amarathaceae). Inna nazwa rośliny to wiecznik kulisty lub amarantus kulisty.

Gomfrena kulista
Autor: GettyImages Gomfrena kulista

Spis treści

  1. Gomfrena kulista - opis
  2. Gomfrena kulista - warunki uprawy
  3. Gomfrena kulista - pielęgnacja
  4. Gomfrena kulista - zastosowanie

Gomfrena kulista - opis

Gomfrena kulista to roślina jednoroczna, osiągająca od 15 do 60 cm wysokości. Ma wzniesiony, lekko rozgałęziony pokrój. Czerwona łodyga jest sztywna i lekko owłosiona. Liście osadzone są na owłosionych ogonkach. Blaszka liściowa jest zielona, kształtu jajowatego, może być tępo zakończona lub zaostrzona, często pokryta małymi włoskami.

Gomfrena kulista kwitnie od lipca nawet do listopada (do pierwszych przymrozków). Charakterystyczne kwiaty zebrane są w szczytowe kwiatostany w postaci kulistej główki w kolorze różowym, czerwonym, białym (zdarzają się też odmiany dwukolorowe). Kwiatostan składa się z wielu niepozornych kwiatów i jaskrawych podsadek kwiatowych. Owocem są czerwone niełupki zawierające nerkowatego kształtu nasiona. Roślina swoim wyglądem przyciąga motyle.Ciekawe odmiany:

  • ‘Buddy Purple’ – odmiana niska o kwiatach ciemnofioletowych,
  • ‘Buddy Rose’ – odmiana niska o kwiatach jasnoróżowych.

Gomfrena kulista - warunki uprawy

Gomfrena kulista nie jest wymagająca co do stanowiska, jednak im lepsze podłoże, tym silniejszy system korzeniowy może wytworzyć. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna. Radzi sobie podczas okresowego braku wody, jednak zupełnie nie toleruje zalewania.

Gomfrena kulista - pielęgnacja

Gomfrena kulista wymaga regularnego odchwaszczania. Roślinie sprzyja wzmacnianie nawozem wieloskładnikowym na wiosnę. Wysokie odmiany mogą potrzebować podwiązywania do palików, ponieważ pod ciężarem kwiatostanów potrafią się łamać. Zarówno w uprawie w gruncie, jak i w pojemnikach warto dodać do ziemi żwiru lub wermikulitu. Dzięki temu podłoże będzie przewiewne i nie dojdzie do zalewania korzeni. Gomfrenę rozmnaża się przez nasiona, które wymagają moczenia przed wysiewem. W pierwszych dniach od wysiewu gomfrena potrzebuje wysokiej temperatury.

Gomfrena kulista - zastosowanie

Gomfrena kulista to dobra roślina na rabaty kwiatowe, kwietniki, skalniaki i obwódki. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonie czy tarasie. Kwiaty cięte oznaczają się wysoką trwałością i długo mogą stać w wazonie. Gomfrena stosowana jest także w formie suszonej w bukieciarstwie - suszone kwiaty idealnie zachowują swój kolor.

Zarówno kwiaty, jak i owoce gomfreny mają zastosowanie w medycynie naturalnej - zawierają witaminę C, E, minerały, saponiny czy fitosterole. Roślina korzystnie wpływa na nadciśnienie, zmniejsza migreny, dolegliwości stawowe czy związane z układem pokarmowym, oddechowym ma działanie antyoksydacyjne i antystresowe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VII - XI
Barwa kwiatów biała, różowa, czerwona
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 15 cm - 60 cm
Wysiewanie roślin jednorocznych
Nasi Partnerzy polecają