Lewkonia dwurożna = Maciejka

2022-05-18 12:37

Lewkonia dwurożna nazywana czasem maciejką to roślina jednoroczna, dość szybko rosnąca, o nieregularnym pokroju, o wnoszących się na wysokość 30–40 cm, rozgałęzionych pędach kwiatostanowych, skrętolegle porośniętych niewielkimi, lancetowatymi, szarozielonymi, matowymi listkami, niemal siedzącymi na pędach i pozbawionymi przylistków.

Spis treści:

Lewkonia dwurożna - kwiat

W czerwcu na szczytach pędów kwiatostanowych maciejki rozwijają się, niezbyt okazałe fioletowolawendowe kwiaty, zebrane w nieregularne grona. Kwiaty w dzień są zwykle zamknięte, otwierają się wieczorem, wydzielając intensywny, przyjemny zapach. To właśnie on jest głównym powodem uprawy maciejki.

Po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu lewkonia dwurożna zawiązuje owoce: łuszczyny z drobnymi, owalnymi nasionami wewnątrz. Maciejka ma dość krótki okres wegetacyjny i tuż po wykształceniu i dojrzeniu nasion zamiera. Wysiewana wprost do gruntu sukcesywnie, co około dwa tygodnie (poczynając od kwietnia), kwitnie nieprzerwanie aż do września.

Maciejka - uprawa i pielęgnacja

Maciejka nie jest szczególnie wymagająca, dobrze rośnie na każdej średnio żyznej glebie ogrodowej, najbardziej lubi jednak gleby dobrze spulchnione, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu – gdzie kwitnie najobficiej (ale pod warunkiem stałej dostępności optymalnej ilości wilgoci w podłożu).

Lewkonia dwurożna doskonale rośnie także w półcieniu, choć tu kwitnienie może być nieco mniej obfite. Ze względu na dość wiotkie i delikatne pędy należy pamiętać, by podlewając rabaty z maciejką, polewać powierzchnię gleby wokół roślin, a nie same rośliny, gdyż silniejszy strumień wody może pokładać, a nawet niszczyć pędy kwiatostanowe.

Maciejka dwurożna nie znosi zbyt intensywnego nawożenia azotem, co może powodować osłabienie kwitnienia. Z tego powodu lepiej jej nie nawozić zbyt intensywnie. W okresie kwitnienia można zastosować jedynie słaby roztwór nawozów dla roślin kwitnących (np. balkonowych), ale nie jest to konieczne.

Lewkonia dwurożna - rozmnażanie

Maciejkę rozmnaża się jedynie generatywnie, przez nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu, na miejscu docelowym, od końca kwietnia, w rzędach co około 30 cm. Po wykiełkowaniu nasion i wykształceniu pierwszych liści właściwych siewki należy przerwać, pozostawiając jedynie te najsilniejsze, w odstępach co około 10 cm.

Maciejka - zastosowanie

Lewkonia dwurożna doskonale nadaje się jako uzupełnienie rabat złożonych z innych roślin jednorocznych, bylin, cebulowych lub niższych, kwitnących krzewów. Uprawiana na rabatach jednogatunkowych nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie.

Warto ją wysiewać szczególnie w pobliżu miejsc wieczornego wypoczynku, przy werandach, tarasach i na rabatach pod oknami, gdzie wieczorami można docenić jej piękny zapach. Może być również uprawiana jako uzupełnienie nasadzeń w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Lewkonia dwurożna najlepiej pasuje do naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz do ogrodów w stylu wiejskim i swobodnym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój nieregularny
Barwa liści/igieł szarozielona
Nasi Partnerzy polecają