Powój trójbarwny - Convolvulus tricolor

2022-03-31 13:47

Powój trójbarwny pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). W Polsce można często spotkać go w ogrodach przydomowych i parkach.

Powój trójbarwny
Autor: www.gettyimages.com Powój trójbarwny

Spis treści

  1. Powój trójbarwny - opis
  2. Powój trójbarwny - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Powój trójbarwny - zastosowanie

Powój trójbarwny - opis

Powój trójbarwny to pnącze jednoroczne o płożącym się pokroju, szybko porastające powierzchnię lub wznoszące się na podporach. Pędy osiągają od 60 do 100 cm długości, są cienkie, ale sztywne. Liście powoju trójbarwnego są drobne, jasnozielone, o jajowatym lub lancetowatym kształcie, ze strzałkowatymi nasadami. Dodatkową ozdobą są drobne włoski na blaszkach liściowych, dzięki którym kolor liści może wydawać się jeszcze jaśniejszy. Powój trójbarwny kwitnie od czerwca nawet do listopada. Kwiaty są wyjątkowo ozdobne. Są trójbarwne: niebiesko-biało-żółte (od nich pochodzi polska nazwa rośliny). Jak na powój przystało, kwiaty są lejkowate, osadzone pojedynczo w kątach liści. Są nietrwałe, jednak bardzo liczne. Otwierają się w dzień (przy słońcu), a w nocy oraz w dni pochmurne kielich jest zamknięty. Owocem powoju jest brązowa torebka, wewnątrz której znajdują się dość duże brązowe, okrągłe owoce. Ciekawą odmianą jest 'Red Ensign' o purpurowo-biało-żółtych kwiatach.

Powój trójbarwny - warunki uprawy i pielęgnacja

Powój trójbarwny nie ma dużych wymagań uprawowych. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od przeciągów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne. Im żyźniejsze podłoże, tym roślina szybciej rośnie, ale słabiej kwitnie (warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy). Gleba powinna być przewiewna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina nie lubi zalewania, podczas bardzo ulewnych i chłodnych okresów letnich szybko atakowana jest przez choroby grzybowe. Powój trójbarwny wymaga nawożenia mineralnego, najlepiej 2-3 razy w roku. Aby zwiększyć powodzenie w uprawie, na wiosnę (przed sadzeniem) rabatę możemy podsypać także kompostem. Aby kontrolować wzrost, młode rośliny można przerywać (jeśli zbyt bujnie wzeszły). Powój rozmnaża się dość łatwo przez wysiew nasion wprost do gruntu.

Powój trójbarwny - zastosowanie

Powój trójbarwny sprawdza się jako roślina okrywowa na płaskich powierzchniach. Ładnie prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych, czy jako uzupełnienie rabaty jednorocznej lub wieloletniej. Można ją uprawiać również w pojemnikach - będzie ciekawą ozdobą tarasu lub balkonu. Kwiaty powoju nie są trwałe, jednak jest ich bardzo dużo, dlatego roślinę warto sadzić w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, aby każdy mógł cieszyć się pięknem kwiatów.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Kategoria Pnącza
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Termin kwitnienia VI - XI
Barwa kwiatów niebiesko-biało-żółta
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają