Suchokwiat roczny - Xeranthemum annuum

2020-07-16 15:40

Suchokwiat roczny prawdopodobnie pochodzi z Europy Południowej, z suchego klimatu śródziemnomorskiego, rośnie także dziko w Australii, na Kaukazie i w Iranie. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Suchokwiat roczny
Autor: www.thinkstockphotos.com Suchokwiat roczny

Spis treści

  1. Suchokwiat roczny - opis
  2. Suchokwiat roczny - warunki uprawy
  3. Suchokwiat roczny - pielęgnacja
  4. Suchokwiat roczny - zastosowanie

Suchokwiat roczny - opis

Suchokwiat roczny, jak sama nazwa wskazuje, to roślina jednoroczna. Pędy rośliny są wzniesione i silnie rozgałęzione, choć cienkie i dość delikatne. Suchokwiat osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Liście są skrętoległe, małe, lancetowate, pokryte niewielkimi włoskami. Suchokwiat roczny to typowo letnia roślina, kwitnie od lipca do sierpnia. Koszyczki kwiatowe umieszczone są na suchych, szeleszczących okrywach, które nazywane są "słomianymi". Płatki są jasnofioletowe lub różowe, z czasem bieleją. Nasiona to małe, niełupki w kolorze zielonym, zaopatrzone w aparat lotny. Ciekawa odmiana to 'Flore Pleno' o koszyczkach kwiatowych silnie wypełnionych listkami okrywy kwiatowej.

Suchokwiat roczny - warunki uprawy

Suchokwiat roczny preferuje stanowisko słoneczne, ciepłe, o podłożu żyznym i przepuszczalnym. Kwiaty najpiękniej wybarwiają się w suche i ciepłe lato. Roślina lubi obojętne pH gleby i paradoksalnie odbiegając od skojarzenia z nazwą preferuje podłoże stale wilgotne. Jednak utrzymanie takiej wilgotności powinno być stale kontrolowane, gdyż zalewanie może prowadzić do chorób grzybowych. Zupełnie nie odnajduje się w miejscach zimnych, gdzie ciągle panują przeciągi. Jest wrażliwa na przymrozki.

Suchokwiat roczny - pielęgnacja

Roślina nie lubi konkurencji chwastów, dlatego należy regularnie odchwaszczać rabaty. Jeżeli chcemy wykorzystać roślinę do suchych bukietów, dobrze ją ścinać zaraz po rozpoczęciu kwitnienia. Suchokwiat roczny rozmnaża się przez nasiona wysiewane do gruntu zazwyczaj od kwietnia do maja (pamiętajmy, że roślina nie lubi przymrozków!). Można wysiewać także jesienią, jednak wtedy warto okryć na zimę agrowłókniną lub stroiszem. Jeśli uprawiane na wschodniej lub zachodniej wystawie mają tendencję do pokładania się - warto wtedy zapewnić im już na początku uprawy podpory.

Suchokwiat roczny - zastosowanie

Suchokwiat roczny uprawia się przede wszystkim na suche bukiety - kwiaty po ususzeniu zachowują długo swój naturalny kolor. Aby wydłużyć jeszcze utrzymywanie się koloru kwiatów, zaraz po ścięciu dobrze końcówkę pędu zamoczyć w 10-procentowym kwasie solnym lub siarkowym. Suchokwiat sprawdza się także jako ozdoba rabat bylinowych i jednorocznych, nadając im wiejski, naturalistyczny charakter. Roślinę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 60 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony