Żeniszek meksykański będzie kwitł od maja do pierwszych przymrozków. To świetna roślina na balkony, tarasy i rabaty

2024-03-12 19:12

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum, syn. Ageratum mexicanum) to popularna roślina, której urocze puchate kwiatostany będą świetną ozdobą zarówno balkonów i tarasów rabat. Dowiedz się więcej o uprawie żeniszka.

Spis treści

  1. Czy żeniszek jest rośliną wieloletnią?
  2. Jak wygląda żeniszek meksykański?
  3. Jak długo kwitnie żeniszek?
  4. Żeniszek kwiat – uprawa i rozmnażanie
  5. Żeniszek ogrodowy na kwietniki i na balkon

Czy żeniszek jest rośliną wieloletnią?

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum, syn. Ageratum mexicanum) jest byliną z rodziny złożonych (Compositae), ale w naszych warunkach uprawia się go jako roślinę jednoroczną.

Jak wygląda żeniszek meksykański?

Żeniszek pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W zależności od odmiany ma od 10 do 60 cm wysokości: odmiany niskie 10–15 cm, średnio wysokie 20–30 cm, wysokie do 60 cm. Rośliny mają pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny. Pędy są silnie rozgałęzione i owłosione, a liście sercowo-jajowate, lekko karbowane, również owłosione.

Nieduże koszyczki kwiatowe, osadzone na szczytach pędów w baldachogronach, złożone są z kwiatów rurkowych. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudnoróżowe lub białe. Rośliny rozmnażane przez sadzonki rozpoczynają kwitnienie na początku maja, rozmnażane przez nasiona kwitną w połowie czerwca.

Jak długo kwitnie żeniszek?

Żeniszek kwitnie obficie całe lato aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Żeniszek kwiat – uprawa i rozmnażanie

Żeniszek wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej i żyznej oraz słonecznego stanowiska. Jest bardzo wrażliwy na niską temperaturę, należy więc wysadzać go do ogrodu lub na balkon dopiero po ustąpieniu ostatnich wiosennych przymrozków (czyli po 15 maja).

Roślinę warto zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Podlewanie żeniszka powinno być umiarkowane, ale regularne, ponieważ roślina źle znosi nawet krótkotrwałą suszę. Aby przedłużyć kwitnienie żeniszka warto usuwać jego przekwitłe kwiatostany.

Żeniszki rozmnaża się go przez nasiona oraz sadzonki. Nasiona wysiewa od połowy lutego do skrzynek (najlepiej w szklarni) zapewniając 18–20 stopni C. Po wzejściu, siewki pikuje się w rozstawie 3 x 4 cm, a po 3 tygodniach sadzi się do inspektu lub do doniczek w podłoże umiarkowanie wilgotne.

Aby rozmnożyć żeniszki przez sadzonki trzeba jeszcze podczas wegetacji w ogrodzie wybrać rośliny mateczne i przesadzić je w końcu sierpnia do doniczek. Rośliny należy przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu dobrze wietrzonym o temperaturze 12–14 st.C. Cześć z nich niestety zginie, ale z pozostałych od połowy stycznia sporządza się sadzonki, które sadzi się do mieszaniny torfu i piasku. Zaleca się podgrzewanie podłoża od dołu, utrzymywanie umiarkowanej wilgotności (rzadko spryskując wodą) i cieniowanie. Na miejsce stałe wysadza się rośliny (rozmnażane obydwoma sposobami) po 15 maja, w rozstawie 10–15 x 15–20 cm.

Żeniszek ogrodowy na kwietniki i na balkon

Żeniszek meksykański doskonale nadaje się na kwietniki, obwódki oraz do dekoracji balkonów. Niektóre odmiany o silnym wzroście i dużych koszyczkach nadają się na kwiat cięty.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość 10 cm - 40 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają