Berberys pospolity = berberys zwyczajny - Berberis vulgaris

2020-07-16 15:58

Berberys pospolity prawdopodobnie pochodzi z Afryki. Ina nazwa rośliny to kwaśnica pospolita. W Polsce roślina jest znana i często sadzona w zieleni miejskiej i w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae).

Berberys pospolity
Autor: www.gettyimages.com Berberys pospolity

Spis treści

  1. Berberys pospolity - opis
  2. Berberys pospolity - warunki uprawy
  3. Berberys pospolity - pielęgnacja
  4. Berberys pospolity - zastosowanie

Berberys pospolity - opis

Berberys pospolity zaliczany jest do krzewów średniej wielkości. Ma wyprostowany, zwarty, krzaczasty pokrój. Najczęściej osiąga od 2 do 3 m wysokości i podobną szerokość. Pędy berberysu są kanciaste, pokryte małymi, kłującymi cierniami. Liście maja odwrotnie jajowaty lub eliptyczny kształt, są kolczasto ząbkowane. Umieszczone są w pęczkach na krótkopędach. W zależności od odmiany mogą być zielone, czerwone, bordowe, jesienią przebarwiają się na piękne kolory. Okres kwitnienia berberysu pospolitego przypada od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, przyjemnie pachnące, w kolorze żółtym, zebrane są w zwisające grona. Latem bądź jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czerwone, cylindryczne, podłużne lub jajkowate jagody, wewnątrz których znajduje się wiele nasion.

Przeczytaj też: Berberysy – zastosowanie berberysów w ogrodach, polecane gatunki i odmiany berberysów >>>

Berberys pospolity - warunki uprawy

Berberys pospolity lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, o podłożu żyznym, lekkim, umiarkowanie wilgotnym i przewiewnym. Podłoże ciężkie i mokre powoduje, że berberys słabo rośnie. Krzew jest wytrzymały na warunki miejskie, okresową suszę oraz mróz. Niestety, bywa atakowany przez mączniaki.

Berberys pospolity - pielęgnacja

Aby krzew wyglądał atrakcyjnie, co roku warto wykonywać cięcie pielęgnacyjne, usuwając wszystkie suche i wybijające pędy. Roślina nie wymaga nawożenia. W uprawie doniczkowej należy po posadzeniu wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Berberys rozmnaża się przez nasiona, najlepiej wysiewane jesienią, ponieważ po przemrożeniu wschody będą lepsze. Można go także rozmnażać wegetatywnie z sadzonek zdrewniałych lub półzdrewniałych.

Berberys pospolity - zastosowanie

Zarówno liście, pędy, owoce, jak i kwiaty berberysu pospolitego bogate są w witaminę C i wykorzystywane w lecznictwie. Pomaga w leczeniu chorób dróg moczowych, reguluje wydzielanie soków trawiennych, polecany przy przeziębieniach i stanach zapalnych.  Z owoców można wykonać dżemy, konfitury, a nawet wino.

Berberys pospolity to krzew chętnie sadzony w ogrodach. Może być ciekawą propozycją na żywopłot lub obwódki. Sprawdzi się w uprawie balkonowej w pojemniku. Piękny kolor liści będzie idealnym uzupełnieniem dla kompozycji zarówno miejskich. jak i wiejskich.

Berberys – właściwości owoców berberysu, kiedy zbierać i jak stosować owoce berberysu >>>

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł bordowa