Hortensja dębolistna - Hydrangea quercifolia

2022-04-28 14:28

Hortensja dębolistna pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Polsce mało popularna, ale polecana do cieplejszych regionów Polski. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Spis treści

  1. Hortensja dębolistna - opis
  2. Hortensja dębolistna - warunki uprawy
  3. Hortensja dębolistna - pielęgnacja
  4. Hortensja dębolistna - zastosowanie

Hortensja dębolistna - opis

Hortensja dębolistna to wieloletni krzew o luźnym pokroju. Osiąga do 150 cm wysokości (w swojej ojczyźnie może dorastać nawet do 4 m). Rozrasta się wolno, przy pomocy rozłogowych pędów. Z czasem tworzy duże kępy. Łodygi są cienkie i przewieszające z lekkim owłosieniem. Najbardziej ozdobne z całej rośliny są duże, skórzaste, ciemnozielone liście. Przypominają one liście dębu (stąd wzięła się nazwa rośliny). Od spodu przyjmują barwę jasnozieloną i są owłosione. Jesienią przebarwiają się na brązowo i czerwono, zdobią roślinę aż do zimy.

Hortensja dębolistna kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiatostany pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Kwiaty umieszczone są na dużych (nawet 25 cm), luźnych wiechach, są białe, a w miarę przekwitania różowieją. Kwiaty płodne są drobne i mało widoczne, natomiast płonne są zdecydowanie większe. Ciekawe odmiany hortensji dębolistnej:

  • 'Burgundy' – o liściach przebarwiających się jesienią na ciemnoczerwono (burgundowo),
  • 'Snowflake' – kwiaty płonne są pełne i duże, śnieżnobiałe,
  • 'Little Honey' – odmiana karłowa, polecana do małych ogrodów; ma żółte liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono.

Hortensja dębolistna - warunki uprawy

Hortensja dębolistna jest dość wymagająca w uprawie. Roślina lubi miejsca półcieniste, dalekie od przeciągów. Pełne słońce może szybko powodować poparzenia na liściach. Podłoże powinno być stale wilgotne, o kwaśnym odczynie. Hortensja lubi żyzną i przewiewną glebę. Roślina dość często przemarza, dlatego polecana jest do uprawy w cieplejszych regionach Polski. Hortensja dębolistna nie lubi niedoborów wody ani zalewania.

Hortensja dębolistna - pielęgnacja

Hortensja dębolistna wymaga regularnego nawadniania, zwłaszcza latem. Co roku na wiosnę należy usuwać martwe i uszkodzone pędy (cięcie pielęgnacyjne). Resztę łodyg skracamy do pierwszego silnego pąka. Ale pamiętajmy, by nie usuwać pędów zeszłorocznych (są to silne pędy wyrastające u podstawy), gdyż właśnie na nich pojawiają się kwiatostany. Jeśli je usuniemy, roślina w danym roku nie zakwitnie.

Jeżeli nasza roślina znajduje się w dość chłodnym klimacie, dobrze jest kopczykować ją na zimę, oraz okrywać słomą lub agrowłókniną. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się przez sadzonki zielne, niezdrewniałe pobierane z jednorocznych pędów bocznych, które nie zakwitną. Taka sadzonka wymaga ukorzenienia w doniczce, dopiero następnego roku można ją wysadzić do gruntu.

Hortensja dębolistna - zastosowanie

Hortensja dębolistna to krzew, który dobrze prezentuje się nie tylko latem, ale także jesienią. Długo zdobi rabatę i jest idealnym tłem dla niższych roślin. Nawet jeśli przymrozek pozbawi nas kwiatów w danym roku, same liście tworzą ciekawy akcent. Dobrze wygląda w towarzystwie bukszpanu wiecznie zielonego, kaliny hordowiny czy rododendronów. Na rynku dostępnych jest wiele odmian hortensji dębolistnej, wśród których znajdują się rośliny różnych rozmiarów: do małych i do dużych ogrodów. Roślina nadaje romantyczny, lekki styl naszemu ogrodowi.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny
Nasi Partnerzy polecają