Hortensja drzewiasta – wymagania, uprawa i pielęgnacja

2022-04-27 9:50

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens), zwaną również krzewiastą, to bardzo popularna roślina w polskich ogrodach. Jest łatwa w uprawie, dobrze zimuje i przepięknie zakwita. Co warto wiedzieć o uprawie hortensji i jakie są jej odmiany?

Spis treści

  1. Hortensja krzewiasta – królowa w ogrodzie
  2. Hortensja drzewiasta – odmiany
  3. Gdzie posadzić hortensję krzewiastą i jakie zapewnić jej warunki?
  4. Hortensja krzewiasta - kiedy sadzić i jak nawozić?
  5. Co z hortensją drzewiastą zimą?
  6. Kiedy przycinać hortensję krzewiastą?
  7. Dlaczego hortensja drzewiasta jest łatwa w uprawie?

Hortensja krzewiasta – królowa w ogrodzie

To, co szczególnie podbija serca miłośników kwiatów, to duże, atrakcyjne kwiatostany hortensji, które kwitną od czerwca do września. Gałęzie dosłownie uginają się pod ich ciężarem, co niestety sprawia, że rośliny często pokładają się po deszczu. Krzewy hydrangea arborescens sięgają do 1,5–2 m wysokości i przykuwają uwagę już z daleka. Hortensja drzewiasta doskonale sprawdza się w przydomowych ogródkach, pozwalając na stworzenie wielu ciekawych kompozycji kwiatowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia żadnych problemów.

Hortensja drzewiasta – odmiany

Hortensja drzewiasta (SPIRIT 'Invincibelle') – wysokość krzewu sięga do 1,2 m, a ogrom płonnych kwiatów o średnicy około 2 cm zakwita od czerwca do lipca.

Hortensja drzewiasta 'Anabelle' (Hydrangea arborescens 'Annabelle') – krzew osiąga ok. 1,5 m wzrostu, a kremowo-białe kwiaty kwitną od czerwca do sierpnia.

Hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst' (Hydrangea arborescens 'Hayes Starburst') – krzew osiąga wzrost 1,2 m, a oryginalne kwiaty w kształcie gwiazdek kwitną od czerwca do września.

Gdzie posadzić hortensję krzewiastą i jakie zapewnić jej warunki?

Najlepiej krzewy sadzić w jasnym zacienieniu, na przykład w okolicy drzew. Słońce powinno mieć tam dostęp, ale nie cały czas. Jeżeli chodzi o glebę, wybierzmy próchniczą, przepuszczalną i wilgotną, z niewielką ilością wapnia, o pH od 5,5 do 6. Co ważne: hortensja drzewiasta potrzebuje sporo wilgoci. Podłoże musi być mokre, ale trzeba uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem. Zastój wody może zaszkodzić krzewom. Najlepiej podlewać na zakładkę, nie doprowadzając do tego, by podłoże wyschło.

Hortensja krzewiasta - kiedy sadzić i jak nawozić?

Hortensję sadzimy wczesną wiosną. Zyskujemy wówczas szanse, że zakwitnie jeszcze w tym samym roku. Jeżeli chodzi o nawożenie, dobrze robić to co miesiąc. Hortensja drzewiasta lubi składniki odżywcze, a w każdym sklepie ogrodniczym znajdziecie nawóz przeznaczony specjalnie dla tego gatunku. W jaki sposób dopieścić hortensję krzewiastą? Na pewno nie zaszkodzi gruba warstwa kory sosnowej, która posłuży za ściółkę. Dzięki temu podłoże będzie mniej podatne na wysychanie, a dodatkowo obniży się nieco poziom pH gleby. W okresie kwitnienia można pomyśleć, w jaki sposób wspomóc łodygi przed przeciążeniem. Przydadzą się tutaj podpory lub obręcze, które kupicie w sklepie ogrodniczym.

Co z hortensją drzewiastą zimą?

Krzewy zasadzone w gruncie są mrozoodporne, więc nie trzeba się o nie specjalnie martwić. Jeżeli jednak rośliny są bardzo młode, warto sprawić im słomiane lub ściółkowe okrycie.

Kiedy przycinać hortensję krzewiastą?

W lutym, jeszcze przed okresem wegetacji, pędy hortensji krzewiastej (Hydrangea arborescens) tniemy nisko. Cięcia nie trzeba się obawiać, bo dzięki temu wyrosną nowe, silne pędy, a kwiatostany będą okazałe. Jeżeli krzewy znajdują się w wietrznym miejscu, można zastosować słabsze cięcie – dzięki temu kwiaty będą mniejsze, a krzew bardziej stabilny.

Jak rozmnażać hortensję drzewiastą?

Proces jest łatwy, wystarczy robić odkłady latem. Gdy pojawią się na nich liście to znak, że można je już oddzielić od macierzystej rośliny.

Dlaczego hortensja drzewiasta jest łatwa w uprawie?

Przede wszystkim – wykazuje dużą odporność na szkodniki. O ile będziemy ją regularnie podlewać i zapewnimy półcień, odwdzięczy się nam pięknym kwitnieniem. Stanie się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Wspaniale komponuje się z bylinami o ozdobnych liściach. Świetnie prezentuje się solo, blisko ogrodzenia lub tuż przy domu. Ponieważ krzewy hortensji drzewiastej osiągają nawet 1,5 m, mogą pełnić rolę niewysokiego ogrodzenia, które będzie oddzielało poszczególne strefy w ogrodzie.

To dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem, a chcą jak najszybciej cieszyć się pięknymi kwiatami.