Itea wirginijska - Itea virginica

2020-07-16 15:51

Itea wirginijska pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce roślina mało znana, najczęściej można ją spotkać w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny agrestowatych (Grassulariaceae).

Itea wirginijska
Autor: www.gettyimages.com Itea wirginijska

Spis treści

  1. Itea wirginijska - opis
  2. Itea wirginijska - warunki uprawy
  3. Itea wirginijska - pielęgnacja
  4. Itea wirginijska - zastosowanie

Itea wirginijska - opis

Itea wirginijska zaliczana jest do niskich krzewów liściastych. Ma krzaczasty, delikatnie wzniesiony pokrój. Rośnie dość wolno, osiągając od 120 do 150 cm wysokości. Młode pędy mają lekko czerwony kolor, później zielenieją. Liście itei mają lancetowaty kształt i ząbkowany brzeg blaszki liściowej. Ułożone są na pędzie naprzemianlegle, wyglądem przypominają liście wierzby. Długo utrzymują się na krzewie i bardzo ładnie przebarwiają się na jesień. Itea wirginijska kwitnie od maja do czerwca (są odmiany, które zakwitają nieco później). Kwiatostany przypominają rurkę, która składa się z małych kwiatów w kolorze białym. Cały kwiatostan może mieć nawet do 20 cm długości. Jesienią w miejscu kwiatów pojawiają się liczne brązowe owoce (mieszki).

Ciekawe odmiany itei wirginijskiej:

  • ‘Sarah Eve’ – odmiana, która rośnie bardzo wolno, o kwiatach delikatnie zabarwionych na różowo,
  • ‘Littte Henry’ – odmiana niska, o liściach przebarwiających się jesienią na ciemnoczerwono.

Itea wirginijska - warunki uprawy

Itea wirginijska najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i półcienistych. W cieniu zdecydowanie słabiej kwitnie. Podłoże powinno być dość żyzne, przewiewne i wilgotne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Im pH gleby wyższe, tym częściej na liściach pojawia się chloroza, która zmniejsza atrakcyjność rośliny. Itea wirginijska nie lubi długotrwałej suszy. Młode krzewy nie są zupełnie odporne na mróz, dlatego lepiej zabezpieczać je na zimę.

Itea wirginijska - pielęgnacja

Itea wirginijska wymaga regularnego podlewania, ale nie zalewania. Raz na jakiś czas można ją wzmocnić nawozem przeznaczonym dla roślin kwasolubnych, pozwoli nam to utrzymać odpowiednie pH podłoża. Roślina nie wymaga cięcia. Roślina kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jeśli decydujemy się na cięcie, wykonajmy je zaraz po kwitnięciu, aby nie pozbawić rośliny dużej liczby pąków. Itea rozmnaża się przez odrosty korzeniowe oraz przez sadzonki półzdrewniałe. Istnieje również możliwość rozmnażania przez nasiona, jednak proces jest dość skomplikowany i trudny do przeprowadzenia w domowych warunkach.

Itea wirginijska - zastosowanie

Itea wirginijska bardzo dobrze sprawdza się jako ozdoba oczka wodnego, ponieważ lubi środowisko dość wilgotne. Może być też dobrym zabezpieczeniem skarp (ze względu na swoje korzenie). Będzie ciekawym tłem dla niższych roślin. Sprawdzi się zarówno w małych, jak i większych ogrodach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Modne rośliny we wnętrzach