Leszczynowiec skąpokwiatowy - Corylopsis pauciflora

2022-06-27 11:48

Leszczynowiec skąpokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Japonii (z wyspy Honsiu i Tajwanu) - tam można ją spotkać w stanie dzikim.

Spis treści

  1. Leszczynowiec skąpokwiatowy - opis
  2. Leszczynowiec skąpokwiatowy - warunki uprawy
  3. Leszczynowiec skąpokwiatowy - pielęgnacja
  4. Leszczynowiec skąpokwiatowy - zastosowanie

W Polsce leszczynowiec skąpokwiatowy jest mało popularny. Można ją spotkać głównie w kolekcjach dendrologicznych lub ogrodach botanicznych. Leszczynowiec nie jest produkowany przez szkółki roślin. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae).

Leszczynowiec skąpokwiatowy - opis

Leszczynowiec skąpokwiatowy zaliczany jest do krzewów lub niskich drzew. Ma wzniesiony, dość szeroki pokrój, dorasta do 3 m wysokości (niestety, w naszym klimacie osiąga przeważnie 1,5-2 m). Na brązowych, cienkich, zwisających pędach znajdują się liście - jajowate, zielone, ostro zakończone, podobne do liści leszczyny.L

eszczynowiec skąpokwiatowy zrzuca liście na zimę. Z racji tego, że wcześnie kwitnie, nazywany jest zwiastunem wiosny. Okres kwitnienia przypada na marzec-kwiecień. Czasem nawet przez rozwojem liści. Kwiaty są niewielkie, drobne, dzwonkowate, w kolorze jasnożółtym, zebrane w kłosowate, zwisające kwiatostany. Kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach.Roślina jest silnie miododajna, przyciąga owady.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - warunki uprawy

Leszczynowiec skąpokwiatowy najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, osłoniętych od wiatrów. Lubi gleby żyzne, próchnicze i przewiewne, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Słabo rośnie na podłożu wapiennym. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, roślina jest wrażliwa na mróz. Kwiaty często są niszczone przez wiosenne przymrozki.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy warto jest okrywać na zimę. W lecie nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Krzew nie wymaga wzmacniania nawozem. Można go rozmnażać przez wysiew nasion, jednak są one trudne do uzyskania. Częściej roślinę rozmnaża się przez sadzonki zielne lub odkłady.

Leszczynowiec skąpokwiatowy - zastosowanie

Leszczynowiec skąpokwiatowy dobrze odnajduje się w ogródkach przydomowych, przy ścianach domu czy zaciszu innych roślin. Można go sadzić pojedynczo lub w grupach. Warto go eksponować w miejscu, gdzie często chodzą ludzie, aby móc poczuć piękny zapach kwiatów. Nadaje się do małych ogrodów. Jest lekką, delikatną ozdobą wiosennego ogrodu, budzącego się do życia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów jasnożółta
Nasi Partnerzy polecają