Lilak Meyera 'Palibin' - Syringa meyeri 'Palibin'

2022-05-31 13:23

Lilak Meyera 'Palibin' pochodzi z Azji, gdzie rośnie na stanowiskach naturalnych w północnej części Chin. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest chętnie sadzony w ogrodach ze względu na dekoracyjne i pięknie pachnące kwiaty.

Lilak Meyera 'Palibin'
Autor: Gettyimages Lilak Meyera 'Palibin'

Spis treści

  1. Lilak Meyera 'Palibin' - opis
  2. Lilak Meyera 'Palibin' – uprawa
  3. Lilak Meyera 'Palibin' – zastosowanie

Lilak Meyera 'Palibin' - opis

Lilak Meyera 'Palibin' to gęsty i niski krzew o półkulistym pokroju, dorastający do 1,5 m wysokości. Liście ma niewielkie, sercowate, ciemnozielone, pofalowane. Kwitnie bardzo obficie w maju i czerwcu (później może powtarzać kwitnienie, ale już znacznie słabiej). Drobne jasnoliliowe kwiaty zbudowane są – jak u wszystkich lilaków - z wąskiej, rozszerzającej się ku górze rurki, zakończonej rozpostartymi drobnymi łatkami. Zebrane są w stożkowate wiechy kwiatostanów. Słodko pachną.

W sprzedaży możemy spotkać nie tylko formy krzewiaste, ale też szczepione na podkładce z lilaka pospolitego, dzięki czemu rośliny mają postać małego drzewka. Miejsce szczepienia znajduje się zwykle na wysokości od 1 do 1,8 m.

Lilak Meyera 'Palibin' – uprawa

Lilak Meyera 'Palibin' jest mało wymagający, ale najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Sadzony w cieniu słabo kwitnie. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Jest mrozoodporny i dobrze znosi warunki miejskie.

Po kwitnieniu (w drugiej połowie czerwca) warto ściąć wszystkie przekwitłe kwiatostany i skrócić pędy – to sprawi, że krzew się ładnie zagęści, a w kolejnym sezonie obficie zakwitnie. Trzeba jednak pamiętać, że pąki kwiatowe zawiązuje już latem, lepiej więc nie ciąć pędów, niż zrobić to zbyt późno.

Lilak Meyera 'Palibin' – zastosowanie

Krzew jest najbardziej dekoracyjny w okresie kwitnienia, gdy jest obsypany kiśćmi kwiatów. Ale także później jego zwarty pokrój i ciemnozielone liście sprawiają, że atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie. Sprawdza się w niskich żywopłotach (ciętych po kwitnieniu). Na rozległej przestrzeni sadzony jest w dużych grupach, a w małych ogrodach jako soliter lub w niewielkich grupach po kilka sztuk. Efektownie wygląda na wielogatunkowych rabatach. Może być też uprawiany na skalniakach oraz w pojemnikach.

Poznaj ciekawe odmiany bzu lilaka:

Sonda
Ile masz w domu roślin?
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Drzewa do małego ogrodu
Nasi Partnerzy polecają