Malina arktyczna - Rubus arcticus

2020-07-16 15:47

Malina arktyczna pochodzi z rejonów arktycznych czyli Euroazji i Ameryki Północnej. W Skandynawii oraz Rosji można bardzo często ją spotkać. W Polsce raczej mało znana. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Malina arktyczna
Autor: www.gettyimages.com Malina arktyczna

Spis treści

  1. Malina arktyczna - opis
  2. Malina arktyczna - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Malina arktyczna - zastosowanie

Malina arktyczna - opis

Malina arktyczna jest niewielkim wieloletnim krzewem o krzaczastym, zwartym i wzniesionym pokroju. Najczęściej osiąga od 10 do maksymalnie 30 cm wysokości. Ma sztywne, owłosione pędy i intensywnie zielone liście, jajowate, z zaznaczonym wcięciem oraz unerwieniem. Liście jesienią pięknie się przebarwiają. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Roślina może powtórzyć kwitnienie latem, ale jest ono zdecydowanie mniej intensywne. Kwiaty są różowe, dekoracyjne, delikatnie pachnące, Są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Latem pojawiają się owoce - jagody w kolorze czerwonym lub ciemnoróżowym. Mają wiele wartości odżywczych i witamin, choć są zdecydowanie bardziej kwaśne niż maliny znane nam z babcinego ogródka.

Malina arktyczna - warunki uprawy i pielęgnacja

Malina arktyczna lubi miejsca ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, dość wilgotna i lekko kwaśna. Roślina tworzy rozłogi i właśnie dzięki nim dobrze zimuje. Część nadziemna na okres zimowy całkowicie zamiera. Młode okazy lepiej kopczykować albo okrywać na zimę. Malinę arktyczną należy regularnie podlewać, zwłaszcza wiosną i latem. Korzystne dla rośliny jest nawożenie mineralne wieloskładnikowe, które najlepiej rozpocząć w momencie pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych, a zakończyć w sierpniu. Pędy warto lekko skrócić przed zimą, a także na wiosnę. Malinę arktyczną rozmnaża się przez podział rośliny, przez rozłogi oraz szczepienie. Najlepiej sadzić ją wczesną wiosną.

Malina arktyczna - zastosowanie

Malina arktyczna idealnie sprawdzi się jako roślina okrywowa. Dobrze wygląda w towarzystwie różaneczników czy na skalnikach w sąsiedztwie wrzosów. Można ją uprawiać nie tylko ze względów ozdobnych, ale i leczniczych. Owoce i przetwory z nich zawierają duże ilości witaminy C. Roślinę można także uprawiać w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają