Perowskia łobodolistna - Perovskia atriplicifolia

2020-07-16 15:45

Perowskia łobodolistna swoje korzenie ma w Azji - na stepach, gdzie można spotkać ją w naturze. W Polsce uprawiana jest jako krzew ozdobny. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Perowskia łobodolistna
Autor: www.gettyimages.com Perowskia łobodolistna

Spis treści

  1. Perowskia łobodolistna - opis
  2. Perowskia łobodolistna - warunki uprawy
  3. Perowskia łobodolistna - pielęgnacja
  4. Perowskia łobodolistna - zastosowanie

Perowskia łobodolistna - opis

Perowskia łobodolistna zaliczana jest do krzewów lub półkrzewów, osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Ma wzniesiony, krzaczasty pokrój, a jej pędy są dość delikatne, pokryte srebrnymi włoskami. Liście perowskii są małe i wąskie, o jajowatym kształcie, podwójnie pierzasto podzielone, mają zielonoszary odcień. Niektórzy perowskię mylą z lawendą. Dorosłe egzemplarze tworzą gęste kępy.

Okres kwitnienia perowskii przypada na lipiec, czasem trwa do września (wszystko zależy od warunków pogodowych). Kwiaty ułożone są wzdłuż pędów, zebrane w dekoracyjne wiechowate kwiatostany. Mają kolor niebieskofioletowy. Zarówno kwiaty, jak i liście wydzielają przyjemny zapach (może on przypominać aromat szałwi), dodatkowo kwiaty są silnie miododajne i chętnie odwiedzają je owady.

Perowskia łobodolistna - warunki uprawy

Perowskia łobodolistna najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Dobrze, aby rabata była osłonięta od wiatru. Co do gleby roślina nie jest wymagająca. Z powodzeniem rośnie w miejscach suchych, o podłożu umiarkowanie żyznym, najlepiej z domieszką piasku. Dobrze, gdy gleba ma odczyn zasadowy - to w znacznym stopniu zwiększa liczbę kwiatów. Przy bardzo mroźnych zimach roślina może przemarzać, dlatego wskazane jest zabezpieczanie młodych okazów na okres zimowy, np. kopczykowanie lub okrywanie chochołem.

Perowskia łobodolistna - pielęgnacja

Zwłaszcza w okresie letnim należy pamiętać o regularnym podlewaniu perowskii. Na wiosnę warto roślinę dobrze przyciąć. Łatwo i bujnie odbije się w kolejnym sezonie. Na młode okazy bardzo dobrze wpływa dokarmianie wiosną nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Perowskia łobodolistna rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez podział rośliny oraz przez sadzonki liściowe. Rozmnażanie wegetatywne jest najbardziej popularne.

Perowskia łobodolistna - zastosowanie

Perowskia łobodolistna może być wykorzystywana na rabatach przydomowych - tworzy na nich ładne zwarte kępy. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Jest idealnym uzupełnieniem rabat słonecznych, dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi. Nadaje się również na suche bukiety, a także do uprawy doniczkowej (na balkonach, tarasach i wnętrzach).

>>Poznaj odmianę perowskii łobodolistnej Lacey Blue 'Lissit'

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 80 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów lawendowoniebieska
Jak sadzić drzewa i krzewy