Piwonia krzewiasta - Paeonia suffruticosa = Paeonia arborea

2022-04-13 12:41

Piwonia krzewiasta (drzewiasta) pochodzi z Chin, gdzie rośnie dziko. W Polsce znana jest jako roślina ozdobna, od lat obecna w szkółkach roślin ozdobnych. Należy do rodziny piwoniowate (Paeoniaceae).

Spis treści

  1. Piwonia krzewiasta - opis
  2. Piwonia krzewiasta - warunki uprawy
  3. Piwonia krzewiasta - pielęgnacja
  4. Piwonia krzewiasta - zastosowanie

Piwonia krzewiasta - opis

Piwonia drzewiasta osiąga od 1 do 4 m wysokości. Okazy w Chinach przyjmują postacie drzew - zwartych i rozłożystych. Jednak te występujące w Polsce nie osiągają maksymalnych rozmiarów i przyjmują kształt krzewów. U tych dorosłych okazów łodyga drewnieje. Co jakiś czas roślina wydaje z pąków szczytowych i kątowych zielono lub czerwonozielone łodygi, które po przekwitnięciu już drewnieją. Na jednej łodydze zawsze znajduje się przynajmniej jeden pąk kwiatowy.

Pędy są wzniesione, z czasem przeginają się. Liście są nieparzystopierzaste, składają się z małych listków, które na spodniej blaszki są lekko owłosione. Listki są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono.

Piwonia krzewiasta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są okazałe i duże, przeważnie półpełne, choć istnieją też odmiany o kwiatach pełnych. Okwiat składa się z postrzępionych, okrągłych płatków o barwie białej, różowej lub czerwonej. Owoce pojawiają się w sierpniu - są to mieszki prostokątnego kształtu. Roślina ma silne i zgrubiałe, bulwiaste korzenie, które rosną nawet do 1 m w głąb ziemi. Piwonię drzewiastą bardzo często szczepi się na bulwach piwonii chińskiej lub lekarskiej, gdyż one są bardziej odporne na suszę.

Piwonia krzewiasta - warunki uprawy

Piwonia drzewiasta jest trudna w uprawie. Roślina jest niezwykle wrażliwa na niskie temperatury, zalecane jest sadzenie jej w cieplejszych rejonach Polski. Preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatrów. Ma wysokie wymagania co do gleby - powinna ona być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, pulchna i umiarkowanie wilgotna. Konieczna jest wysoka zasobność w składniki pokarmowe oraz pH obojętne lub lekko zasadowe. Uprawie nie sprzyja podłoże kwaśne, zimne, podmokłe, ciężkie czy też piaszczyste, jałowe i przesuszone.

Piwonia krzewiasta - pielęgnacja

Ze względu na wysoką wrażliwość na mróz okrywanie krzewów piwonii krzewiastej na zimę agrowłókniną bądź słomą jest konieczne. Przekwitłe kwiaty dobrze jest regularnie usuwać. Jeżeli miejsce, w którym chcemy posadzić piwonię ma kwaśne podłoże, konieczne jest wapnowanie (w celu podwyższenia pH gleby). Regularne i umiarkowane podlewanie, zwłaszcza w okresie kwitnienia, przedłuża kwitnienie. Roślina wymaga zasilania na wiosnę nawozem organicznym, najlepiej kompostem. Piwonie drzewiastą rozmnaża się przez podział bulwiastych korzeni lub przez wysiew nasion.

Piwonia krzewiasta - zastosowanie

Piwonia drzewiasta to bardzo atrakcyjna roślina. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina lub w grupie na tle zadbanego trawnika. Pasuje także do nasadzeń pośród drzew iglastych czy innych krzewów. Często sadzi się ją w ogrodach w stylu japońskim. Nadaje się na kwiat cięty.

Poznaj też:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1 m - 4 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony