Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' - Salix integra 'Hakuro-nishiki'

2022-03-11 13:55

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' (wierzba japońska) należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z Japonii, w Polsce spopularyzowano ją dopiero w latach 90. XX wieku.

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'
Autor: Getty Images Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'

Spis treści

  1. Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – opis
  2. Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – kwiaty
  3. Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – uprawa
  4. Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – zastosowanie

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – opis

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' jest silnie rosnącym krzewem o kulistym pokroju, ale często sprzedawana jest w wersji szczepionej na pniu. Głównym atrybutem decydującym o jej popularności jest trójkolorowe wybarwienie liści: najstarsze są zielone, a młodsze biało-różowe, co daje wspaniały efekt kolorystyczny. Tworzy kulistą koronę, która dorasta do około 3 m średnicy. Jeśli uprawiana jest w wersji szczepionej - pień może mieć 0,7-1,7 cm wysokości. Jest rośliną dwupienną.

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – kwiaty

Kwiaty ukazują się w marcu lub kwietniu przed rozwojem liści. Są bezokwiatowe, zebrane w stosunkowo nieduże bazie (męskie pokrywają się żółtym pyłkiem). Pędy ma brązowoczerwone – ładnie się prezentują w okresie bezlistnym.

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – uprawa

Ta odmiana wierzby Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Gleba powinna być żyzna i wilgotna, choć roślina toleruje też gorsze podłoże. Przy braku światła wybarwienie liści jest słabsze. Brak wody w podłożu skutkuje osłabieniem i podatnością na choroby grzybowe oraz atak szkodników (przędziorki, mszyce). Dlatego w okresie suszy warto ją podlewać.

Jeśli chcemy, by roślina miała gęstą koronę i utrzymywała efektowne wybarwienie, należy ją ciąć. Pierwszy raz robimy to wczesną wiosną tuż po kwitnieniu – tniemy zdecydowanie,  pozostawiając jedynie 5-10 cm pędu (nad oczkiem, czyli miejscem wyrastania liścia, skierowanym na zewnątrz korony). Wkrótce z pączków śpiących wyrosną młode pędy. Utworzą gęstą koronę, a liście będą mieć świeże barwy z przewagą różowego.

Ponieważ wierzba ta szybko rośnie, a przy tym dobrze znosi cięcie, warto zabieg powtórzyć przynajmniej jeszcze raz (choć już nie tak mocno) i skrócić pędy tak, by korona miała regularny kulisty lub parasolowaty kształt. Aby utrzymać zaplanowana wielkość korony można formować ją nawet co miesiąc. Ważne, aby ostatnie cięcie wykonać nie później, niż w początku sierpnia, bo roślina musi się przygotować do zimowania.

Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' – zastosowanie

Ta urokliwa, mało wymagająca roślina, nadaje się do każdego ogrodu, ponieważ można cięciem ograniczać jej wielkość. Doskonale prezentuje się jako soliter, ale jej walory sprawiają, że może też być elementem większej kompozycji wielogatunkowej. Dobrze czuje się w sąsiedztwie oczek wodnych i strumyków.

Najpiękniej wygląda posadzona na tle jednolitym, np. grupy iglaków, formowanego żywopłotu, skupiny roślin o spokojnym, ciemnym zabarwieniu. Warto też uwzględnić ją w kompozycjach monochromatycznych, np. biało-różowych lub purpurowych.

Poznaj inne wierzby:

 

 

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Barwa liści/igieł różowa
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają