Nektaryna - Prunus persica var. nucipersica

2020-07-16 15:46

Nektaryna jest uprawiana w całej Europie, Ameryce jak i Azji, także w Polsce (w sadach i ogrodach przydomowych). Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Nektaryna
Autor: www.gettyimages.com Nektaryna

Spis treści

  1. Nektaryna - opis
  2. Nektaryna - ciekawe odmiany
  3. Nektaryna - warunki uprawy i pielęgnacja
  4. Nektaryna - zastosowanie

Nektaryna - opis

Nektaryna to drzewo owocowe, pestkowe, krótkowieczne (szacuje się, że żyje 30 lat). Ma wzniesiony, kulisty pokrój korony, jednak zdarzają się odmiany o pokroju kolumnowym. Osiąga od 3 do 5 m wysokości (w naszym kraju aż takie wysokie okazy raczej nie występują). Kora drzewa jest brunatnoszara, podłużnie spękana. Pędów na roślinie nie jest zbyt dużo. Liście o kształcie lancetowatym, delikatnie ząbkowane, o błyszczącej fakturze. Okres kwitnienia nektaryny przypada na kwiecień (przed pojawieniem się liści). Niestety, ten miesiąc bywa zgubny, ponieważ mogą wystąpić przymrozki, które niszczą pąki kwiatowe. Kwiaty są różowe. Jadalne, smaczne owoce pojawiają się latem lub wczesną jesienią. Są to duże pestkowce o kształcie owalnym, bez owłosienia. Kolor skórki owoców jest żółtym z czerwonym rumieńcem.

Nektaryna - ciekawe odmiany

  • 'Flateryna’ – odmiana o dużych owalnych, lekko spłaszczonych owocach z pestką mniejszą niż u innych odmian
  • ‘Fantasia' – odmiana deserowa o wąskim kolumnowym pokroju
  • ‘Harco’ – odmiana odznaczająca się wysoką odpornością na mróz, polecana do przydomowych ogrodów.

Nektaryna - warunki uprawy i pielęgnacja

Nektaryna najlepiej rośni w miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatrów. W ciągu całego okresu wegetacji wymaga ciepłej i bezdeszczowej pogody. Im więcej słońca, tym lepiej wybarwione będą owoce (na czym najbardziej nam zależy). Gleba powinna być żyzna, próchnicza, roślina toleruje każde pH. Niestety, bywa podatna na choroby, zwłaszcza na kędzierzawość liści.Długotrwała susza rzutuje na jakość owoców. Dlatego przy bardzo wysokich temperaturach konieczne jest podlewanie. Warto posadzić ją na podłożu wcześniej nawożonym obornikiem lub kompostem. Starajmy się co roku usuwać pędy, stare, uszkodzone jak i te, które się krzyżują. Nektaryna pozyskiwana jest ze szczepienia.

Nektaryna - zastosowanie

Nektarynę uprawia się ją jako drzewo owocowe. Bardzo często sadzi się ją w sadach między jabłoniami, gruszami i śliwami. Jednak równie dobrze prezentuje się pojedynczo przy domu czy altance. Starajmy się wybierać dla niej miejsce najcieplejsze w ogrodzie (odwdzięczy się większą liczbą owoców). Owoce nektaryny bogate są w witaminy:  E, C, A, B, a także magnez, potas i wapń.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewa pestkowe polecane do uprawy w przydomowym sadzie

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kolumnowy
Pokrój kulisty
Nasi Partnerzy polecają